zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna podpořila novelu o těžbě nerostů z mořského dna

26.01.2015
Geologie
Sněmovna podpořila novelu o těžbě nerostů z mořského dna

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila novelu zákona o těžbě nerostů z mořského dna. Tato předloha ukládá tuzemským firmám, které těží ropu a plyn z mořského dna, aby v případě závažných havárií informovaly ministerstvo průmyslu o jejich okolnostech. Za závažnou nehodu označuje novela nehodu zahrnující například výbuch, požár, únik ropy nebo plynu, při níž zahynuli nebo pravděpodobně mohli zahynout lidé, nebo byli těžce raněni.

Není jisté, jestli se nová právní úprava nějaké tuzemské firmy vůbec dotkne. Odborníci oslovení ČTK o takové firmě totiž nevědí. Česko ale musí tuto změnu do zákona zavést, protože vyplývá z požadavků nové směrnice EU.

Novela vychází z evropské směrnice, kterou unie reagovala na havárii těžební plošiny Deepwater Horizon společnosti BP v Mexickém zálivu v roce 2010. Zahynulo při ní 11 lidí a do moře uniklo několik milionů barelů ropy. Havárie způsobila vážné ekologické škody.

Česko jako vnitrozemský stát nemusí přejímat do svého zákona celou směrnici, ale jen její malou část. Musí tak učinit do 19. července letošního roku.

Cílem požadavku směrnice je, aby Evropská komise i členské státy měly přístup k dílčím informacím dřív, než se uzavře mnohdy zdlouhavé vyšetřování. Pokud firmy informace o haváriích na žádost MPO neposkytnou, bude jim hrozit až desetimilionová pokuta.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
29
11. 2019
29.11.2019 - Seminář, školení
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí