zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Video o smogu v Číně má 100 milionů zhlédnutí, vzbudilo debatu

08.03.2015
Ovzduší
Urbánní ekologie
Video o smogu v Číně má 100 milionů zhlédnutí, vzbudilo debatu

Na 100 milionů zhlédnutí na čínském serveru Youku za pouhých pár dnů má nové video o těžce znečištěném ovzduší v Číně. Snímek, jehož autorkou je novinářka Čchaj Ťing, se stal fenoménem, který už čínští politici nemohou jen tak přehlížet, píší světová média. Překvapující je prý už sám fakt, že video vyzývající Číňany k záchraně životního prostředí úřady necenzurovaly.

Snímek, trvající hodinu a tři čtvrtě, pojednává o tom, jak vzniká smog a jaké jsou jeho dopady na zdraví lidí žijících v čínských městech. Zveřejněn byl v sobotu a v zemi, kde se o ekologických otázkách veřejně skoro nediskutuje, téměř okamžitě vzbudil celonárodní debatu. Čínský ministr životního prostředí, který se úřadu ujal teprve v pátek, už přislíbil, že se znečištěním - "bezprecedentním v lidské historii" - bude vážně zabývat.

Ačkoli média kontrolovaná státem věnovala snímku speciální webovou stránku a zveřejnila dlouhý rozhovor s autorkou, byly rovněž zaznamenány pokusy státních úřadů minimalizovat zmínky o filmu v médiích.

Podle jednoho z novinářů listu China Daily, kterého citoval britský deník The Independent, snímek ukázal, že se Čína nachází v kritickém bodě. Novinář tvrdí, že se Západ bojí poukázat na čínské ekologické problémy, aby nezpomalil hospodářský růst v zemi. Ekonomický rozvoj v Číně nastal podle něj částečně právě na úkor čistého vzduchu a zdravého životního prostředí. Číňané se ale začínají obávat, že prosperita bude k ničemu, když se ve městech nebude dát žít.

Snímek Pod kupolí, jehož název odkazuje na knihu Stephena Kinga a americký seriál, byl umístěn nejprve na čínském serveru Youku a pak na YouTube kde dobrovolníci postupně přidávají anglické titulky. Režisérku Čchaj Ťing prý k natočení snímku inspirovalo narození dcery, která přišla na svět s nezhoubným nádorem vyvolaným možná právě znečištěným vzduchem. Film někdejší televizní moderátorka dokonce sama financovala.

Čínské ovzduší patří k nejvíce znečištěným na světě. Je to dáno především používáním nekvalitních paliv. Nejhorší je situace na průmyslovém severu země. Starosta těžce znečištěného Pekingu dokonce nedávno prohlásil město za "neobyvatelné".

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
31
5. 2019
31.5.2019 - Seminář, školení
21
6. 2019
21.6.2019 - Seminář, školení
27
9. 2019
27.9.2019 - Seminář, školení
25
10. 2019
25.10.2019 - Seminář, školení
31
10. 2019
31.10.2019 - Seminář, školení
Praha, Konferenční centrum VŠCHT, Kolej Sázava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí