zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ornitologové učí studenty, jak chránit polní ptáky

21.03.2015
Příroda
Ornitologové učí studenty, jak chránit polní ptáky

Česká společnost ornitologická (ČSO) představila na Střední zemědělské škole v Přerově nový výukový program, zaměřený na ochranu ptáků zemědělské krajiny. Studenti se seznámili s koroptví polní, čejkou chocholatou, skřivanem polním a dalšími typickými ptačími druhy zemědělské krajiny, kterých při současném zemědělském hospodaření stále ubývá. Současně se dozvěděli, jak mohou ptákům pomoci zemědělské dotace nebo drobné změny v hospodaření.

Akce probíhá ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem a byla podpořena z Programu švýcarsko-české spolupráce.

Z české krajiny mizí dříve běžné druhy ptáků, kterým nevyhovuje současná zemědělská praxe. Asi nejznámějším zástupcem těchto druhů je koroptev polní. V rekordním roce 1935 se ulovilo více než 2,5 milionu koroptví, dnes je chráněná zákonem a z mnoha oblastí zcela vymizela. Mezi další dlouhodobě ubývající druhy patří např. čejka, skřivan nebo chřástal polní.

,,Zemědělská krajina i způsoby hospodaření se za posledních 60 let dramaticky změnily. Pestrou mozaiku políček nahradily jednolité lány, meze jsou rozorané, louky odvodněné, monstrózní stroje vystřídaly zvířata a konvenční zemědělec dnes nemůže hospodařit bez chemie. Takové zemědělství většině ptačích druhů nevyhovuje a nelze se divit, že ptáků ubývá. Praktické zkušenosti některých farem ze západní Evropy přitom dokazují, že je možné hospodařit se ziskem a současně chránit přírodu. Základem je mít chuť pomoci a efektivně využívat zemědělských dotací," přibližuje problematiku Václav Zámečník, zemědělský specialista ČSO.

,,Jednou z nejdůležitějších cest k řešení nepříznivého vývoje zemědělské krajiny je oslovit a zaujmout novou generaci zemědělců," zdůrazňuje lektorka výukového programu Pavlína Vymazalová. ,,Program proto cílíme na studenty středních zemědělských škol a o problémech jen nehovoříme, ale bereme studenty i ven, kde jim ukazujeme vše názorně a v praxi."

A jak popisují své zkušenosti sami studenti? ,,Přednáška byla velmi poučná, k dispozici zajímavé podání daného tématu, spousta aktivit, skupinových prací a her, jenž se nám líbily," popsal v anonymním hodnocení jeden ze účastníků programu. A další to shrnul jednoduše: ,,Celkově to bylo bezva." Výukový program zaujal i učitelku Hanu Učíkovou: ,,Při tomto programu jsem cítila z řad studentů skutečný zájem. Většina žáků žije na venkově, prostředí zemědělské krajiny znají a zajímají se o životní prostředí v místě, kde žijí. Určitě byl program velmi přínosný."

,,Součástí výukového programu, který zatím nabízíme středním školám v Olomouckém kraji, jsou i exkurze za akrobatickým letcem čejkou chocholatou a tajemným obyvatelem luk chřástalem polním. Zemědělská krajina je však ohrožena po celém území státu, proto je třeba osvětově působit ve všech krajích. Rádi zájemcům o problematiku vypomůžeme, stačí kontaktovat Českou společnost ornitologickou," uzavírá Václav Zámečník.

Dnes s programem ornitologové navštíví Střední odbornou školu v Šumperku.

Kontakt

Václav Zámečník, zamecnik@birdlife.cz, 776 368 360

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Dům techniky Pardubice, spol. s r.o.
26
3. 2019
26.3.2019 - Seminář, školení
Pardubice, Dům techniky
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
26
3. 2019
26.3.2019 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
28
3. 2019
28.3.2019 - Seminář, školení
Praha
Český spolek pro péči o životní prostředí
28
3. 2019
28.3.2019 - Seminář, školení
Praha, budova MŽP
28
3. 2019
28.3.2019 - Konference
Ostrava, Clarion Congress Hotel
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí