zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Investice do zelené energie loni po dvou letech poklesu vzrostly

03.04.2015
Energie
Investice do zelené energie loni po dvou letech poklesu vzrostly

Celosvětové investice do obnovitelných zdrojů energie loni po dvou letech poklesu opět vzrostly. Pomohl k tomu solární boom v Číně a Japonsku a rekordní investice do větrných elektráren na moři v Evropě. Celkem investice činily 270 miliard dolarů (6,9 bilionu Kč), což představuje meziroční nárůst o 16,6 procenta, uvádí se ve zprávě podporované Programem OSN pro životní prostředí (UNEP).

Růst přichází po dvou letech poklesu investic způsobeném nižšími cenami obnovitelných technologií. Je také zhruba tři procenta pod rekordním maximem 279 miliard USD v roce 2011.

Investice do výroby elektřiny ze slunce činily loni 149,6 miliardy USD. Z toho Čína a Japonsko investovaly do solárních elektráren 74,9 miliardy USD, což byla zhruba polovina celkových investic.

Investice do větrných elektráren dosáhly 99,5 miliardy USD. Investice do větrných elektráren na moři činily 18,6 miliardy USD, z toho 16,2 miliardy USD byly investovány v Evropě.

Celková kapacita nových obnovitelných zdrojů energie loni stoupla o 103 gigawattů (GW), o rok dříve to bylo 86 GW. To odpovídá výrobě zhruba všech 158 jaderných reaktorů ve Spojených státech.

I když rok 2014 byl pro obnovitelné zdroje energie rokem obratu, další vývoj je stále ohrožen. Rostoucí podíl elektřiny z větru a slunce na celkové výrobě elektřiny může být hrozbou pro energetickou soustavu a někteří analytici varují, že by mohl způsobit výpadek elektřiny, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí