Sobota, 20. dubna 2024

Jarní škola Zdravých měst v Táboře přivítala rekordní počet účastníků

Jarní škola Zdravých měst v Táboře přivítala rekordní počet účastníků
Ve dnech 18. - 20. března 2015 se ve Zdravém městě Tábor uskutečnila Jarní škola Zdravých měst. Akci navštívilo více než 120 zástupců měst, obcí a regionů ČR.

Na úvodním semináři byly představeny zajímavé inspirace ze Zdravých měst či kampaně a služby asociace i spolupracujících organizací. Petr Švec, ředitel NSZM ČR, představil novinky Národní sítě Zdravých měst, například nový tematický portál Město mladým (www.MestoMladym.cz), publikaci Milana Půčka k udržitelnému finančnímu řízení či využití pocitových map na Fórech Zdravých měst. Marie Petrová, tajemnice PS MA21, seznámila účastníky s hodnocením MA21 a naplňováním kritérií k jednotlivým kategoriím MA21 v roce 2015. Ondřej Kolínský z Úřadu vlády ČR informoval o Evropském týdnu udržitelného rozvoje (30.5.-5.6.2015), jehož cílem je přiblížit veřejnosti téma a otázky udržitelného rozvoje či obeznámit s možnostmi participace na veřejném dění. Města a obce vyzval k zapojení se do této celoevropské kampaně.

Za hostitelské město přivítal účastníky akce tajemník Lubomír Šrámek. Zdravá města ocenil jako dobrou platformu pro výměnu a sdílení zkušeností a dobré praxe. Představil také nejzajímavější aktivity města, např. opatření k ekologizaci městského úřadu, zapojování a komunikaci s občany či zkušenosti s využitím CNG. Dále táborští prezentovali řešení cyklistické dopravy ve městě či obnovu a zlepšování kvality vody rybníku Jordán.

Jan Sedláček, starosta obce Křižánky a místopředseda Sdružení místních samospráv ČR, prezentoval projekt Rok v obci. Cílem projektu je pomáhat starostům malých obcí s jejich vedením, např. také provozováním právní poradny či vydáním brožury Rukověť starosty. Jakub Vebr ze Střediska ekologické výchovy a etiky SEVER seznámil s projektem zaměřeným na mládež, jehož cílem je mladým objasnit pojem udržitelnosti, Miléniové cíle udržitelného rozvoje či napomoci pochopení globálních souvislostí. V závěru dopoledního bloku prezentoval Leoš Gál, předseda České Technologické Platformy Biopaliv, nástroj RESTEP - interaktivní mapu obnovitelných zdrojů pro regionální udržitelné plánování v energetice.

Odpolední blok otevřel Josef Novák ze společnosti CI2 prezentací věnovanou indikátorům udržitelného rozvoje měst v kontextu MA21. Následoval Jiří Pánek z Přírodovědecké fakulty univerzity Palackého s tvorbou a využitím pocitových map a možnostmi jejich propojení s Fóry Zdravých měst. Po prezentacích si účastníci mohli vybrat z metodických bloků pro začátečníky či pokročilé s tématy kvalitních postupů strategického i komunitního plánování a řízení v obcích.

Následující dny Jarní školy se uskutečnily praktické tréninky včetně nácviku práce s informačním systémem DataPlán a individuálních konzultací.

Fotodokumentaci a prezentace z akce naleznete v nejbližších dnech ZDE.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů