zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak jsme s E.ONem uklidili skládku ,,která neexistuje,,

25.04.2015
Odpady
Šlendryján
Urbánní ekologie
Jak jsme s E.ONem uklidili skládku ,,která neexistuje,,

Černá skládka, kterou jsme vybrali pro jeden z letošních firemních úklidů v rámci akce Ukliďme Česko, má mnohaletou historii...

Nacházela se kousek od cyklostezky kolem řeky Svratky v brněnské městské části Žabovřesky a byla typickou ukázkou skládky zahradního a komunálního odpadu. Její historie začala někdy před deseti roky, kdy někoho napadlo udělat díru v plotě, který ohraničoval areál bývalého JZD. Do polorozpadlého objektu pár metrů za plotem pak začali zřejmě lidé z nedaleké zahrádkářské kolonie postupně ukládat odpady a skládka postupně narůstala a narůstala...

eon

Když jsme se s kolegy ze spolku Ekosmák snažili před dvěma roky s tímto neuspokojivým stavem něco udělat a napsali přímo tehdejšímu primátorovi města Brna, bylo nám, i přes to, že skládka byla detailně zdokumentována pomocí www.ZmapujTo.cz, odpovězeno, že ,,v okolí cyklostezky se kromě drobného pohozeného odpadu žádné skládky nevyskytují"... Toho ,,drobného" odpadu bylo nakonec skoro 8 tun, ale to bychom předbíhali... Při plánování letošního ročníku akce Ukliďme Česko se zaměstnanci jednoho z partnerů, firmy E.ON, rozhodli zapojit přímo do úklidů a na otázku, zda chtějí uklízet formou pochůzkového úklidu nebo nějakou ,,pořádnou" černou skládku, odpověděli že nejlépe obojí. A tak uzrál čas ,,naši" skládku uklidit. Po zajištění velkoobjemového kontejneru od firmy Kaiser servis, spol. s r.o., která pro nás kontejner nejen zajistila a odvezla, ale nechala i na svoje náklady zlikvidovat, za což děkujeme (přičemž neděkujeme nejmenovaným "spolubojovníkům" z OŽP magistrátu, kteří se na nás s kontejnery letos v Brně opět vykašlali a mumlali něco o sběru do pytlů. Asi by nezaškodilo, kdyby se na nějakou černou skládku zašli alespoň podívat...), jsme v pátek 17. dubna šli na to!

eon

,,Na černou skládku jsem se zajela podívat ještě před vlastním úklidem, abych si udělala představu o tom, co nás dobrovolníky čeká. Po prvním prozkoumání mi bylo jasné, že tady ženská ruka nic moc nezmůže, protože kusy nábytku, televize či ledničku asi neunese. Proto jsem byla ráda, když se na moji výzvu - sháním silné muže - přihlásilo hned několik kolegů. Nakonec se nás u černé skládky sešlo šestnáct z toho pět žen. Při pohledu na přistavený maxi kontejner jsem nevěřila, že jej naplníme. Bohužel, opak byl pravdou a my jej po třech hodinách usilovné práce sotva uzavřeli. Pro Vaši představu jsme, mimo jiné, naložili šest televizí, ledničku, několik sedacích souprav, stavební materiál, sklo, pneumatiky... prostě vše, na co si jen vzpomenete. I když je to bohužel jenom kapka v moři, mám z toho velice dobrý pocit. Mohu tak hrdě konstatovat, že jsem pomohla uklidit Česko," říká spoluorganizátorka úklidu Božena Herodesová z firmy E.ON.

kaiser

V pondělí po akci byl kontejner firmy Kaiser odvezen, přičemž jsme do něj stihli ještě v sobotu přihodit pár pytlů z pochůzkového úklidu břehů řeky Svratky, organizovaného místním spolkem Náš Jundrov. Po zvážení kontejneru jsme zjistili, že nám společně prošlo rukama těžko uvěřitelných 7,5 tuny odpadu, což je téměř 500 kg na jednoho účastníka úklidu. Závěrem nezbývá, než poděkovat zaměstnancům E.ONu jak za celkovou podporu akce Ukliďme Česko, tak i za osobní zapojení jejich zaměstnanců do několika úklidových akcí (úklid "naší" černé skládky byl jen jedním ze čtyř úklidů E.ONu v Brně a Českých Budějovicích). Pro letošní ročník akce Ukliďme Česko jsme měli mezi devíti sty zaregistrovanými organizátory místních úklidů jen 25 firem. Proto v této oblasti máme do budoucna co napravovat a velmi si vážíme příkladu, kterým jsou zaměstnanci E.ONu pro ostatní.

Další fotky z tohoto úklidu naleznete zde.

Radek Janoušek
Za spolek Ekosmák

ekosmák

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí