zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za podvody s emisemi rozdal soud osm a devět let vězení

04.05.2015
Klimatické změny
Za podvody s emisemi rozdal soud osm a devět let vězení

Soud dnes potrestal spolumajitele společnosti TES Praha osmi a devíti lety vězení za daňové podvody při obchodu s emisními povolenkami. Michal Flek a Tomáš Pokorný údajně připravili stát až o 400 milionů korun. Oba se proti rozsudku na místě odvolali, rozhodovat proto bude vrchní soud. Informuje o tom Aktuálně.cz.

Firma TES nakoupila v zahraničí povolenky za více než miliardu korun, které pak v polovině roku 2010 prodala elektrárenské společnosti ČEZ. Podle soudu se ale dopustila takzvaného karuselového podvodu. Povolenky prý nakupovala bez DPH, firmě ČEZ ale daň naúčtovala a do celého procesu kvůli tomu nastrčila další dvě společnosti.

"Shodujeme se s obžalobou, že cílem bylo nastrčit dva české subjekty, aby byl daňovou povinnost povinen plnit nastrčený subjekt, a ne TES Praha," uvedla soudkyně Silvie Slepičková. Odsouzení se hájili tím, že o podvodech nevěděli, vše prý dělal za jejich zády management firmy. Soud to ale odmítl.

Na podezřelou transakci upozornil daňový úřad právě ČEZ. Ze 400 milionů se podařilo na účtech TES Praha zablokovat jen zhruba milion korun, ostatní peníze skončily v zahraničí, například v Singapuru.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí