zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podle zprávy OSN (UNU) dosáhlo množství elektronického a elektrického odpadu nového vrcholu v loňském roce

02.06.2015
Recyklace
Podle zprávy OSN (UNU) dosáhlo množství elektronického a elektrického odpadu nového vrcholu v loňském roce

Celkové množství e-odpadu, vyřazených elektrických a elektronických zařízení , dosáhlo podle nové zprávy univerzity Organizace spojených národů (UNU) 41,8 miliónů tun v roce 2014. Očekává se, že objem e-odpadu vzroste o 21% na 50 milionů miliónů tun v roce 2018.

Nové údaje byly zveřejněny v Global E-Waste Monitor 2014 a byly získány od UNU, think tanku OSN. Zpráva nabízí nevídané detaily o složení e-odpadu a varuje před problémem jeho rychle rostoucího množství.

Převážná část e- odpadu v roce 2014 (téměř 60%) pocházela ze zařízení kuchyní, prádelen a koupelen. Zařízení osobní informační a komunikační technologie, jako jsou mobilní telefony, osobní počítače a tiskárny tvořila 7% e-odpadu v loňském roce.

Přesněji řečeno elektronický a elektrický odpad v roce 2014 zahrnoval:

o12,8 miliónů tun malých zařízení (jako jsou vysavače, mikrovlnné trouby, toustovače, elektrické holicí strojky a videokamery);

o11,8 miliónů tun velkých zařízení (včetně praček, sušiček, myček nádobí, elektrických sporáků a fotovoltaických panelů);

o7,0 miliónů tun chladicích a mrazicích zařízení;

o6,3 miliónů tun obrazovek;

o3.0 miliónů tun malých zařízení - informační a komunikační technologie:

o1,0 miliónů tun lamp.

Tento odpad reprezentuje 52 miliard amerických dolarů v potenciálně znovu použitelných zdrojích, ale pouze malé množství bylo dáno k dalšímu využití, nebo dokonce zlikvidováno environmentálně šetrným způsobem. Méně než jedna šestina byla řádně recyklována nebo zpřístupněna pro opakované využití.

Zpráva UNU odhaduje, že elektronický a elektrický odpad, zlikvidovaný v roce 2014, obsahoval 16 500 kilotun železa, 1 900 kilotun mědi a 300 tun zlata, jakož i značné množství stříbra, hliníku, palladia a jiných potenciálně znovu použitelných zdrojů s odhadovanou hodnotou 52 miliard amerických dolarů. Rovněž obsahoval značné množství zdraví ohrožujících toxinů, jako je rtuť, kadmium, chrom a fluorované skleníkové plyny, které poškozují ozonovou vrstvu. A zatímco USA a Čína společně vyprodukovaly nejvíce elektronického a elektrického odpadu (32 % z celkového množství), největšími producenty na obyvatele byly bohaté státy severní a západní Evropy - mezi prvními pěti bylo Norsko, Švýcarsko, Island, Dánsko a Spojené království.

Zdroj: UNU

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
26
11. 2019
26.11.2019 - Přednáška, diskuse
Barokní sál Lidového domu, Praha 1
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí