Úterý, 23. dubna 2024

Ve Lžíně letos hnízdí velice stará břehule

Ve Lžíně letos hnízdí velice stará břehule

Také v letošním roce se stala pískovna Lžín významným hnízdištěm břehulí v jižních Čechách. Pískovna hostí i další ohrožené druhy.

Letos v dubnu proběhla opět obnova hnízdní stěny pro břehule a samotářské včely v pískovně Lžín na Soběslavsku. Břehule přiletěly počátkem května a od té doby vyhrabaly do stěny zhruba 150 hnízdních nor. Před několika dny z nor vylétla první úspěšně vyvedená mláďata. Kromě toho je stěna opět provrtána tisíci nor, které si v ní vytvořily samotářské včely, včetně několika ohrožených druhů. Obnovu stěny provádí pravidelně již několik let nezisková organizace Calla, která ji letos financuje z grantů Fondu NNO, ministerstva životního prostředí a také z darů v rámci projektu ,,Adoptujte břehuli!" *.

Na projektech ochrany břehulí a samotářských včel s Callou dlouhodobě spolupracuje biolog Petr Heneberg. Letos ho při pravidelném kroužkování lžínských břehulí čekalo velké překvapení. Odchytil totiž břehuli se svým vlastním kroužkem, kterou ovšem okroužkoval jako dospělého ptáka už v roce 2010. Znamená to, že jde o břehuli starou nejméně šest let.

,,Břehule se obvykle nedožívají vysokého věku. Většina z mláďat se nedožije ani nejbližšího jara a nezapojí se do procesu rozmnožování. Nejstarší břehule kroužkovaná na našem území se dožila 6 let a 10 měsíců, za rekordní stáří je celosvětově považováno 7 let a 10 měsíců zaznamenaných u ruského kroužkovance," říká Petr Heneberg.

Ornitologové mají zvyklosti břehulí poměrně dobře zmapované: ,,Ve středních polohách Čech hnízdí břehule vesměs jen jednou ročně, na jižní Moravě ale část populace stihne zahnízdit i dvakrát do roka. Za hnízdní sezónu vyvedou tedy kolem osmi mláďat připravených na cestu přes Středozemní moře a Saharu až do exotických zemí afrického Sahelu, například do oblasti v posledních desetiletích pozvolna vysychajícího Čadského jezera. V následujícím roce se do své rodné kolonie vrátí kolem 5 - 18 % mláďat. některá další se usadí také v koloniích okolních. Výrazně věrnější svému místu narození jsou samci. Přežití dospělců a jejich věrnost hnízdišti je vyšší a na hnízdiště se jich každoročně vrací 30 - 40 %, pokud bylo na dané lokalitě hnízdění v předchozím roce úspěšné a hnízda břehulím nezničila například povodeň, predátor anebo člověk," dodává Heneberg.

,,Pískovna Lžín je v centru našeho zájmu už druhým rokem, kdy v ní provádíme podrobný biologický průzkum. Letos v ní přibyla i tzv. "keška", jejímž cílem je ochrana písčin formou sešlapu vegetace. Řada pískomilných druhů totiž potřebuje narušování svého stanoviště, jinak z něj brzy zmizí," říká Jiří Řehounek, který má v Calle projekty ochrany pískoven na starosti.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů