Středa, 24. dubna 2024

Skládkování ostravských kalů v severních Čechách je podle soudu nezákonné

Skládkování ostravských kalů v severních Čechách je podle soudu nezákonné

Nejvyšší správní soud zamítl (1) kasační stížnost Ministerstva životního prostředí proti dubnovému rozsudku (2) Ústeckého krajského soudu. Ten svým rozhodnutím vyhověl společné žalobě (3) Greenpeace, Kořenů a Arniky na Ministerstvo životního prostředí ohledně nezákonného postupu při udělení změny integrovaného povolení pro skládku Celio u Litvínova. Tato změna, schválená Krajským úřadem Ústeckého kraje na konci roku 2011 a posvěcená MŽP, umožnila převézt desítky tisíc tun nebezpečných kalů (sludge) z Ostravska na skládku Celio a jeho následné pálení v cementárně Lafarge.

Změna integrovaného povolení umožňující skládkovat kaly z Ostravy je tak od dubna neplatná. Ostravské kaly jsou na skládce nezákonně.

Krajský úřad v Ústí nad Labem rozhodl o změně integrovaného povolení v režimu nepodstatné změny a vyloučil tak výše uvedené organizace z účasti ve správním řízení. Zástupci organizací podali odvolání k chomutovské pobočce MŽP a navíc se sešli s vedoucím pobočky Miroslavem Libecajtem. Detailně ho seznámili s celým případem a existující judikaturou s cílem předejít dalšímu nezákonnému jednání. Úředník ministerstva postupoval opačně. Greenpeace, Arnice a Kořenům tak nezbylo, než aby se spravedlnosti domáhaly u soudu.

Tereza Otcovská z Kořenů uvedla: "Je skličující vidět, jak stát a jeho úředníci porušují svoje vlastní zákony. Nechtěli jsme se soudit. Věnovali jsme proto značné úsilí a čas tomu, abychom odpovědnému úředníkovi, tedy M. Libecajtovi, na základě existující judikatury vysvětlili, že v případném sporu dá soud téměř jistě za pravdu nám. Což se i stalo. Bohužel to trvalo 4 roky. Po celou tu dobu nám kaly leží za humny."

Jan Freidinger z Greenpeace doplnil: "Dalším nepochopitelným selháním MŽP je naprosté ignorování dubnového rozsudku, který ministerstvu celou věc vrátil k dalšímu řízení. Uběhlo již půl roku a MŽP neudělalo vůbec nic. Tyto prapodivné praktiky - rozhodování v rozporu se zákonem, ignorance soudního rozhodnutí, laxnost a nečinnost, ať už úmyslná či nikoliv, volají po vyvození osobní odpovědnosti za tato selhání."

Jindřich Petrlík z Arniky doplnil: ,,K rychlému schválení skládkovat kaly u Litvínova a pálit je v čížkovické cementárně došlo podle našeho soudu na politickou objednávku. Takto si rozhodně nepředstavujeme objektivní postup úřadů a péči nejen o životní prostředí, ale také o zdraví obyvatel severních Čech, které už tak dostává zabrat koncentrací průmyslových provozů. Rozhodnutí soudů sice přišlo pozdě, ale je nadmíru aktuální ve vztahu k likvidaci zbytku ostravských kalů, z nichž část deklarovaná jako palivo skončila v sousedním Polsku, opět nezákonně. Doufáme, že úřady už budou konat svoji práci v souladu se zákony a ne jen slepě plnit příkazy shora."

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů