Pátek, 19. dubna 2024

Karpatská úmluva

Karpatská úmluva

Karpatská úmluva (celým názvem Rámcová úmluva o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat) je rámcovou úmluvou, která definuje základní politické cíle, jež podpoří integrovaný přístup k ochraně karpatského přírodního a kulturního bohatství.

Iniciátorem vzniku úmluvy byla Ukrajina, která v roce 2001 požádala Program OSN pro životní prostředí o pomoc při mezivládních konzultacích mezi karpatskými zeměmi (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, tehdejší Státní společenství Srbsko a Černá Hora, Slovensko a Ukrajina) s cílem navrhnout mezinárodní úmluvu o karpatských horách po vzoru Alpské úmluvy.

Karpatská úmluva byla přijata v Kyjevě v květnu roku 2003 během páté Ministerské konference ,,Životní prostředí pro Evropu". Poté, co ji ratifikovaly čtyři smluvní strany (Česká republika, Maďarsko, Slovensko a Ukrajina), úmluva vstoupila v platnost 4. ledna 2006. V současnosti jsou členy úmluvy, mimo výše uvedené státy, také Polsko, Rumunsko a Srbsko.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů