Úterý, 16. dubna 2024

Investice do obnovitelných zdrojů v EU klesly nejníže za 10 let

Investice do obnovitelných zdrojů v EU klesly nejníže za 10 let

Poplatky za odběr podzemní vody vzrostou do roku 2022 na trojnásobek. ČTK to u příležitosti Světového dne vody znovu potvrdil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle ministra by se poplatky měly pro čtyřčlennou rodinu každý rok zvýšit v průměru o 70 korun.

Navýšení je v novele zákona o vodách, kterou ještě bude muset projednat vláda a Poslanecká sněmovna. Zvýšením poplatků chce stát více chránit podzemní vody.

Původně ministerstvo uvažovalo o čtyřnásobném růstu. ,,Řekl bych, že je to kompromis. Počítali jsme, že průměrný dopad na obyvatele a rok by měl být 18 korun ročně. Na čtyřčlennou rodinu by to mělo být kolem 70 korun ročně," uvedl Brabec.

V Česku se polovina vody bere z podzemních a polovina z povrchových zdrojů. V lokalitách, kde vodárny berou vodu hlavně z podzemních zdrojů, bude podle ministra růst cen vyšší. ,,Tam by to mohlo znamenat 30 až 35 korun ročně na osobu," řekl ministr.

Nyní činí poplatek dvě koruny za metr krychlový vody na pití a tři koruny za metr krychlový na jiné použití. Zdražovat by se mělo postupně, poprvé v roce 2017.

Zvyšování poplatku na čtyřnásobek již dříve kritizovalo například Sdružení místních samospráv. Podle jeho předsedy Stanislava Polčáka (STAN) se v několika málo letech zvýší kvůli ministerským návrhům ceny pro občany o 3400 korun. Ministerstvo již dříve Polčákovy propočty odmítlo.

Poplatky platí vodohospodářské společnosti, polovina z nich jde krajům, druhá polovina Státnímu fondu životního prostředí. ,,Podzemní voda je velmi cenná surovina, oproti vodě povrchové nenahraditelná. V důsledku stále většího sucha jí nezadržitelně ubývá, a proto je třeba urychleně jednat," řekla již dříve mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Vláda loni schválila koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování. Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady, a právě počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.

Původní návrh ministerstva životního prostředí na výši poplatku za odběr podzemních vod

Rok Výše poplatku (Kč/m3)
Nyní 2 (pro zásobování pitnou ), 3 (pro ostatní užití)
2017 5
2018 6
2019 7
2022 8

Aktuální návrh podle ministra Brabce

Rok Výše poplatku (Kč/m3)
2017 3
2018 3
2019 4
2020 4
2021 5
2022 6


Zdroj: www.nase-voda.cz

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů