Čtvrtek, 25. dubna 2024

Stovky lidí na sedmi místech v ČR protestovaly proti úložišti

Stovky lidí na sedmi místech v ČR protestovaly proti úložišti

Stovky lidí o víkendu v sedmi lokalitách v Česku protestovaly akcí Den proti úložišti proti možné výstavbě trvalého úložiště radioaktivního odpadu. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v nich hodlá provést geologické průzkumy. Obce, ekologické spolky a další organizátoři pořádali protestní akce ve formě pochodů, běžeckých a cyklistických štafet, výstav i filmových produkcí. Obce z lokality Březový potok na Klatovsku oznámily, že stáhnou své zástupce z Pracovní skupiny pro dialog.

V prohlášení, které podepsali zástupci šesti obcí a města Horažďovice, se uvádí, že Pracovní skupina pro dialog se stala nástrojem v rukou ministerstva průmyslu a obchodu, kdy SÚRAO záměrně ve svých tiskovinách neobjektivně informuje obyvatele o spolupráci se samosprávou obcí. Podle starosty Pačejova Jana Vavřičky (nez.) chtějí obce tímto krokem donutit SÚRAO, aby s nimi jednalo napřímo a férově.

Do lokality Horka na Třebíčsku směřovalo asi 200 účastníků protestního pochodu z obcí Budišov, Nárameč, Hodov a Rudíkov. Podle starosty Budišova Petra Piňose lidé využívají k vyjádření svých názorů všech zákonných prostředků. Jedním z nich bylo před časem i referendum, v němž v Budišově hlasovalo proti úložišti přes 90 procent lidí. V okolních obcích byly výsledky podobné.

Protestní akce v Březovém potoce na Horažďovicku měla podobu běžecké a cyklistické štafety okolo průzkumného území. Štafety se zúčastnilo asi 180 členů různých spolků, od malých hasičů až po sportovce. Další stovky lidí se pak setkaly na shromáždění v kulturním domě.

Proti případnému úložišti se protestovalo i v Čertovce u Lubence na Lounsku. Čtyřicítka turistů si dopoledne vyšlápla na pochod z Blatna přes Lubenec ke kostelu sv. Jiljí v Libyni. Další se připojili u kostela. Kritikům umístění úložiště na rozhraní Ústeckého a Plzeňského kraje vadí, že Čertovka z vytipovaných míst několikrát vypadla, ale pak se na seznam vždy vrátila.

SÚRAO zatím pro stavbu úložiště zvažuje kromě těchto tří lokalit také lokality Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku a Kraví hora na Žďársku. Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065. Trvale by v něm měly být uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

Den proti úložišti se letos konal současně ve všech lokalitách zvažovaných pro stavbu úložiště podruhé. Loni se akcí někde zúčastnily desítky a jinde stovky lidí, podle statistik organizátorů jich bylo celkem 1200. Nejvíc odpůrců se před rokem sešlo v lokalitě Březový potok. Další stovky lidí podpořily místní výzvy, které při této příležitosti vznikly.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů