Čtvrtek, 28. března 2024

Developerům vadí novela zákona EIA hlavně kvůli časové prodlevě

Developerům vadí novela zákona EIA hlavně kvůli časové prodlevě

Za největší komplikaci, kterou přinesla loňská novela zákona o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA), považují ředitelé developerských společností riziko časové prodlevy. Na stupnici od nuly do deseti mu přiřadili průměrnou hodnotu devět bodů. Vyplývá to z průzkumu mezi 40 tuzemskými developery, který zpracovala analytická společnost CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika.

"Bohužel, novela zákona EIA posiluje roli veřejnosti v procesu přípravy a schvalování developerských projektů, což mnohdy vede k neopodstatněným průtahům. Obecně se dá říci, že příprava nového projektu od akvizice pozemku do zahájení stavby trvá tři až čtyři roky v závislosti na složitosti celého záměru," uvedl generální ředitel Crestylu Omar Koleilat. Podle Jiřího Linharta ze společnosti Karimpol International trvá příprava nového projektu kolem sedmi let. "Novelou zákona se až o rok a půl prodlouží," doplnil.

Dalším nepříznivým faktorem bude podle developerů administrativně velmi náročná příprava projektu (8,1 bodu).

Z novely zákona mají největší obavy developeři, kteří se zabývají průmyslovou výstavbou. Riziku prodloužení stavby přiřadili průměrně známku 9,3 bodu. Novela podle nich také nahrává lobbismu a korupci (8,0 b.). Za nejmenší problém považují průmysloví i kancelářští developeři finanční náklady spojené s přípravou dokumentace.

Pokud by i nadále přetrvávala nejasná legislativní situace v oblasti průmyslového developmentu, mohly by developeři v letech 2017 a 2018 snížit svoji nabídku. Pokles objemu dokončených projektů v takovém případě předpokládají tři čtvrtiny developerských firem.

Vláda navrhla novelou zavést mimo jiné závaznost výsledků EIA pro navazující územní či stavební řízení, větší informační povinnost dotčených úřadů a konzultativní účast veřejnosti v povolovacích řízeních.

Novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí schválili poslanci loni v dubnu. Evropská komise jejím přijetím podmínila poskytnutí dotací. Pokud by Česká republika novelu nepřijala, podle odhadu ministerstva pro místní rozvoj by přišla zhruba o 60 miliard korun z evropských fondů.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů