Čtvrtek, 18. dubna 2024

Ministerstvo chystá změnu imisních vyhlášek, jsou kvůli nim spory

Ministerstvo chystá změnu imisních vyhlášek, jsou kvůli nim spory

Ministerstvo zemědělství připravuje změny imisních vyhlášek, sdělila dnes ČTK mluvčí úřadu Markéta Ježková. Kvůli vyhláškám se vedou soudní spory o desítky milionů korun. Státní podnik Lesy ČR každoročně účtuje znečišťovatelům škody podle těchto předpisů, dopady reálného znečištění jsou podle energetických firem ale nižší. O nutnosti změn hovoří i někteří odborníci, například profesor Jakub Hruška z České geologické služby již dříve uvedl, že imisní pásma byla od počátku svého stvoření v 90. letech vadná. Úřad veřejného ochránce práv chce pohlídat, že ministerstvo skutečně změnu předloží.

Platná vyhláška, kterou podepsal někdejší ministr zemědělství Josef Lux, zařazuje lesní porosty do pásem ohrožení imisemi. Dokument je podle Ježkové částečně překonán jednak vývojem imisní situace, ale také díky dostupnosti nových informačních technologií. "Avšak vliv imisních zátěží v dotčených oblastech přetrvává a je prokazatelný," uvedla.

Obsahem novely bude nový systém zón zdravotního stavu lesů v ČR, který připravuje ministerstvo prostřednictvím Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Nový systém, který bude vyhodnocovat stav lesů mimo jiné pomocí dálkového průzkumu, by měl být nasazen v příštím roce.

Návrh novely vyhlášky, která stanoví způsob výpočtu výše škody nebo újmy způsobené na lesích, ministerstvo nyní připravuje do meziresortního připomínkového řízení. Podle mluvčí nelze přesně termín účinnosti vyhlášky určit. Předpoklad ministerstva je první pololetí roku 2018.

Finanční dopady na vlastníky lesů, jako jsou Lesy ČR, rovněž nelze přesně určit. "Nový návrh na stanovení příslušného druhu škody totiž nespočívá v paušální změně, například snížení tabulkových hodnot používaných pro výpočet, ale v tom, že bude zavedena možnost v každém jednotlivém případě zohlednit aktuální stav, tedy stupeň poškození dotčených lesních porostů," uvedla Ježková.

O vyhláškách se ve středu jednalo v úřadu veřejného ochránce práv. "Na tom kulatém stole byla shoda všech, že vyhlášky jsou překonané vývojem a je třeba je aktualizovat. To je pro nás docela podstatná věc, protože donedávna ministerstvo zemědělství tvrdilo, že v zásadě je všechno v pořádku a není třeba nic dělat," řekl ČTK ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. Imisní znečištění se podle něj dramaticky snížilo a stav lesa se kvůli imisím dlouhodobě nezhoršuje.

"Tato pásma byla už od samého počátku naprosto odborně vadná. Máme studii, jak to s imisemi skutečně vypadá. Vyhláška by se měla okamžitě zrušit a státní podnik by měl peníze vrátit," řekl už dříve podle serveru Aktuálně.cz profesor Jakub Hruška z České geologické služby.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů