Sobota, 20. dubna 2024

Čeští experti pomáhají Gruzii v oblasti průmyslových rizik

Čeští experti pomáhají Gruzii v oblasti průmyslových rizik

Třetím měsícem se ČR podílí na realizaci twinningového projektu EU pro Gruzii [1], jehož cílem je harmonizace právní úpravy zaměřené na kontrolu průmyslových emisí a rizik. Za ČR je juniorním partnerem v projektu Česká informační agentura životního prostředí, CENIA. Je členem konzorcia Španělsko/Nizozemsko/ČR, které bylo vybráno jako nejlepší v soutěži tří uchazečů. Projekt, který bude probíhat až do roku 2019, má celkový rozpočet 1 milion eur.

Minulý týden proto Ministerstvo životního prostředí navštívila 12ti členná gruzínská delegace. Experti MŽP jí poskytli ucelený přehled o implementaci směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/18/EU, tzv. Seveso III, zaměřené na prevenci závažných havárií v národních podmínkách. Zároveň se podělili o zkušenosti z implementace předpisů v oblasti IPPC a mezinárodní spolupráce a prevence závažných havárií na vodách. Delegace během svého pobytu v ČR zavítá rovněž na prohlídku Českého hydrometeorologického ústavu. Diskuze o praktických aspektech naplňování legislativy proběhla na České inspekci životního prostředí a Magistrátu Hl. m. Prahy. Součástí pobytu gruzínské delegace byly i návštěvy průmyslových zařízení, které danou právní úpravu musí naplňovat.

Česká republika pomáhala Gruzii připravit legislativu pro prevenci závažných havárií již v letech 2013 - 2015 projektem České rozvojové agentury. Výstupy z projektu rozvojové spolupráce jsou v rámci twinningového projektu aktualizovány tak, aby odpovídaly nejnovějším požadavkům právní úpravy EU, tzv. směrnici SEVESO III.

Poznámky:

[1] Twinningová spolupráce napomáhá demokratizaci a stabilitě zemí v sousedství EU, a tím i samotné Evropské unii. Zapojení orgánů státní správy ČR do těchto nástrojů pomoci v roli expertů přispívá i ke zlepšení bilaterálních vztahů ČR s jednotlivými partnerskými zeměmi, které představují zejména v regionu východní Evropy dlouhodobou prioritu zahraniční politiky ČR, a s ostatními členskými státy EU, které mají zájem o realizaci twinningových projektů v rámci konzorcií s ČR. Vhodné nastavení legislativního a institucionálního rámce i navázání kontaktů ČR v cílových zemích prostřednictvím Twinningu vytváří předpoklady i pro následné snadnější prosazení českých firem a neziskových organizací v partnerských zemích, ačkoliv se tyto v twinningových projektech nemohou přímo uplatnit.

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů