Úterý, 23. dubna 2024

Kontejnery na tříděný odpad přesouvají v Jablonci pod zem

Kontejnery na tříděný odpad přesouvají v Jablonci pod zem

Kontejnery na tříděný odpad přesouvají v Jablonci nad Nisou pod zem. Ne všude je to ale možné, někde jejich umístění brání inženýrské sítě. Ve městě už fungují čtyři stanoviště s podzemními kontejnery na papír, sklo a plasty, páté se dokončuje. Příští týden začne fungovat páté stanoviště na křižovatce ulic Jarní a Růžová, které vzniká v místě tradičního stanoviště a nahradí tak kontejnery na ulici, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Podzemní kontejnery na tříděný odpad jsou v Arbesově ulici ve Mšeně, v Palackého ulici u letního kina, na tržnici u autobusového nádraží a v Soukenné ulici u veřejných toalet. "V plánu je ještě stanoviště na náměstí Dr. Farského, kvůli inženýrským sítím ho tam ale bohužel není možné umístit. Žádáme proto poskytovatele dotace o změnu, chtěli bychom ho dát do Rychnovské ulice," dodala mluvčí. Náklady na každé stanoviště přesahují 900.000 korun, na stanoviště v Soukenné a Dr.Farského dostalo město dotaci, která může uhradit až 85 procent nákladů.

"Odpadové hospodářství je výraznou součástí městského rozpočtu a jedna ze základních služeb občanům. Věnujeme se mu proto systematicky od základních úkonů sběru a následné likvidace odpadu přes systémová opatření až po plánování koncepce do budoucna," řekl říká náměstek primátora Miloš Vele. Sběr odpadu do podzemních kontejnerů patří v evropských městech ke standardu a osvědčil se podle něj i v Jablonci. Loni dalo město na odpady a úklid černých skládek 44,5 milionu korun, z toho 32,6 milionu zaplatili obyvatelé, pět milionů dostalo město za vytříděný odpad.

V Jablonci se neplatí paušál za odpad, obyvatelé platí za popelnici. U nejčastěji používané 120litrové nádoby vyvážené každý týden platí letos domácnost 2788 korun, tedy stejně jako loni. Ve městě s 45.600 obyvateli je 250 stanovišť na tříděný odpad. Město umožňuje třídit papír, plasty a bílé a barevné sklo, do speciálních šedých kontejnerů se třídí kovy. Letos díky dotaci ministerstva životního prostředí rozšířilo město také třídění bioodpadu, obyvatelům nabídlo kompostéry a přibylo i pět velkoobjemových kontejnerů na zelený odpad.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů