zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce na cestě k minimálnímu odpadu

06.08.2018
Obec, město
Odpady
Obce na cestě k minimálnímu odpadu

Od ledna probíhá projekt Obce na cestě k minimálnímu odpadu. Na projektu spolupracuje společnost JRK Česká republika, s.r.o. jako dodavatel technologií a Institut Cirkulární Ekonomiky, z.ú., který administruje analytickou část a osvětové aktivity. Celý projekt podpořilo i MŽP odbornými radami a poskytnutím prostor při prvním setkání všech zastupitelů obcí, které se do projektu zapojily. A co je cílem? Minimum odpadů, které končí nevyužité na skládkách a za jejichž likvidaci musí obce platit.

Mezi první projekty, které skloubily chytré technologie s intenzivní osvětou na všech stupních - tedy dětí i dospělých, patřila obec Prostřední Bečva a její změna odpadového hospodářství. V roce 2016 obec zavedla systém adresné evidence odpadů a po prvním roce fungování systému mohl pan starosta Radim Gálik počítat úspěchy na více frontách. Kromě snížení směsného komunálního odpadu o 31 % se obci podařilo ušetřit 336 000 Kč. Veškeré investice do sytému měly návratnost do jednoho roku. Navíc se ušetřilo tolik peněz, že v dalších letech chystá obec pro dobře třídící obyvatele slevy na poplatcích nebo slevy za správné kompostování.

V šlépějích Prostřední Bečvy se v letošním roce vydaly další obce, které se přihlásily do projektu Obce na cestě k minimálnímu odpadu. Cílem projektu je rozšířit čerstvé zkušenosti z praxe i mezi další samosprávy a postupně tak vychytat všechny překážky, které mají české obce na cestě za snižováním objemu popelnic i obecních rozpočtů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
28
8. 2018
28.8.2018 - Seminář, školení
Olomouc
Ekotoxikologicke centrum Bratislava, s.r.o.
3
9. 2018
3-4.9.2018 - Konference
Bratislava, Ministerstvo hospodárstva SR
INISOFT s.r.o.
4
9. 2018
4.9.2018 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
5
9. 2018
5.9.2018 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí