zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Třetí polární družice z rodiny Metop přinese další zpřesnění předpovědí počasí

17.10.2018
Ovzduší
Třetí polární družice z rodiny Metop přinese další zpřesnění předpovědí počasí

Start třetí družice Metop-C pro monitorování aktuálního stavu počasí v rámci programu Metop (Meteorological Operational Satellite) je naplánován na 7. listopadu 2018 v brzkých ranních hodinách. EUMETSAT k této události spustil mediální kampaň #METOPMEETUP.

První dva satelity pracují na polární oběžné dráze ve výšce přibližně 800 km více než deset let. Metop-A byl vynesen 19. října 2006 a Metop-B pak 17. září 2012. Postupné vypouštění tří polárních družic zajišťuje dlouhodobou kontinuitu dat z jejich pozorování. Získané informace slouží pro monitorování aktuálního stavu počasí (především přístroj AVHRR a snímky jím produkované) a také jako vstupní data do numerických modelů počasí (přístroj IASI, provádějící nepřetržitou sondáž atmosféry podél dráhy družice) a společně s několika dalšími obdobnými přístroji na amerických a čínských družicích významně doplňují balónové sondáže atmosféry.

Další informace o vypouštění družice Metop-C najdete na stránkách EUMETSAT.

Přesnější předpověď počasí

Výstupy z numerických modelů jsou základním, nejdůležitějším zdrojem informací pro všechny národní (hydro)meteorologické služby. Využívá je i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pro potřeby krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé předpovědi.

Data z přístrojů IASI družic Metop tak významně přispívají k postupnému snižování chyb v prognózách, které využívá jak veřejnost, tak státní správa. Díky družicím postupně dostávají přesnější a kvalitnější předpovědi počasí a vyslání nové družice Metop-C zlepší opět kvalitu těchto informací. Všechna data z družic Metop využívají vědci pro dlouhodobé sledování atmosféry a zemského povrchu. Díky nepřetržité dostupnosti tak významně přispívají i ke sledování klimatu a jeho změn.

Více o družicích Metop se dozvíte na stránce EUMETSAT Metop

Družice pro meteorologii i klima

Program EUMETSAT Metop zahrnuje sérii tří evropských meteorologických družic na polární dráze- Metop-A, Metop-B a Metop-C. Společně tvoří součást kosmické komponenty programu EPS (EUMETSAT Polar Systém), výsledek spolupráce Evropské kosmické agentury (ESA), Evropské organizace pro využití meteorologických družic (EUMETSAT) a jeho členských států jako provozovatele, ale také amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

EUMETSAT je mezivládní organizace založená mezinárodní úmluvou roku 1986. V současnosti sdružuje 30 evropských států, a jejím posláním je vývoj, provoz a využití meteorologického družicového systému pro potřeby členských a spolupracujících států, ale i dalších uživatelům po celém světě na základě širší spolupráce. Poskytuje zejména data, snímky a různé odvozené družicové produkty pro meteorologii a klimatologii zejména pro potřeby národních meteorologických služeb členských států.

Česká republika byla od roku 2005 spolupracujícím státem EUMETSAT, plné členství odsouhlasila přístupem ČR k Úmluvě o založení EUMETSAT a sjednáním Dohody mezi ČR a EUMETSAT v roce 2009, které vstoupilo v platnost v roce 2010. V roce 2020 tedy čeká Českou republiku 10. výročí od vstupu do této významné meteorologické organizace. Vládním gestorem EUMETSAT je Ministerstvo životního prostředí ČR, odborné zapojení je garantováno Českým hydrometeorologickým ústavem.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
10. 2019
25.10.2019 - Seminář, školení
31
10. 2019
31.10.2019 - Seminář, školení
Praha, Konferenční centrum VŠCHT, Kolej Sázava
5
11. 2019
5.11.2019 - Seminář, školení
Brno, Kongresové centrum BVV
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
5
11. 2019
5.11.2019 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
12
11. 2019
12.11.2019 - Seminář, školení
Olomouc,
BEA campus Olomouc
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí