Pátek, 29. března 2024

Policie zaznamenala další pokus o uskladnění nebezpečného odpadu

Policie zaznamenala další pokus o uskladnění nebezpečného odpadu

Moravskoslezská policie zaznamenala další pokus o nelegální uskladnění nebezpečného odpadu. Firma, pravděpodobně polská, která už dříve dvou místech Karvinska a Frýdecko-Místecka ilegálně uložila 650.000 litrů hořlavého odpadu, se pokusila pronajmout si další prostory. Policie ale nechce zveřejnit další detaily, ani oznámit, kde měl být další nelegální odpad uložen. Případem už odhalených nelegálních skladů se nyní zabývají kriminalisté - zjišťují, komu chemikálie patří.

Mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná řekla ČTK, že policisté nabádají případné majitele nemovitostí, aby si dali pozor, komu a za jakým účelem své budovy pronajmou.

"Aktuálně jsme v kraji již zaznamenali obdobný pokus o nájem prostor, náš apel je tedy víc než důvodný," řekla mluvčí. Podle ní se může jednat jak o nemovitosti pronajímané prostřednictvím realitních kanceláří nebo inzerátů, které podali přímo majitelé.

Policisté už přitom zjistili, že pro vlastníka odpadu pracují i Češi.

"Vlastníky nemovitostí i realitní makléře můžou kontaktovat zájemci hovořící polsky i česky," varovala mluvčí. V případě nejasností doporučuje kontaktovat policisty na nejbližším obvodním oddělení policie nebo tísňové lince.

Kriminalisté podle Pokorné shromažďují informace k osobám, které barely s odpadem do objektů ve Starém Městě a Bohumíně navezly. Policisté ohledali místa nálezů, zajistili stopy, které zkoumají znalci, a pokračují s výslechy.

Ve skladovací hale ve Starém-Městě nedaleko Frýdku-Místku je uloženo 500.000 litrů odpadu. V Bohumíně-Podlově je dalších 150.000 litrů. Radní Frýdku-Místku ve čtvrtek asi vyberou firmu, která odpad ze skladu ve Starém Městě odveze a zabezpečí. Pak se bude čekat na určení viníka. Potvrdí-li se, že odpad nezákonně navezla polská firma, přejde odpovědnost za likvidaci podle mezinárodních dohod na Polsko. Města tedy zatím odpad nezničí.

Případy ilegálního dovozu odpadu na české území se vyskytly i v minulosti. Šlo například o ilegální dovoz německého odpadu - stovky tun textilu, obuvi nebo plastů v letech 2004 až 2008. Odpad byl ukládán na nelegálních skládkách i jiných místech v Libereckém, Středočeském nebo Ústeckém kraji. V řadě případů se podařilo dosáhnout odvozu zpět do Německa.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů