Pátek, 29. března 2024

Ostrava finančně znovu podpoří výměnu neekologických kotlů

Ostrava finančně znovu podpoří výměnu neekologických kotlů

Ostrava ve třetí vlně takzvaných kotlíkových dotací znovu přispěje obyvatelům města 10.000 korun na výměnu neekologických kotlů za nové a šetrnější k životnímu prostředí. Zároveň jim nabídne i bezúročné půjčky. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

Hlavní část podpory výměny neekologických kotlů tvoří státní pomoc. V Ostravě o příspěvek na výměnu kotle dosud zažádalo necelých 1500 domácností, skutečně vyměněno je zatím přes 850 kotlů. Podle předpokladů by v krajské metropoli bylo nutné vyměnit ještě zhruba tisícovku kotlů. Další kolo programu podpory výměny kotlů by mohlo začít zřejmě v květnu.

Podle Šebestové mají lidé s nevyhovujícími kotli první a druhé emisní třídy poslední šanci na jejich výměnu z dotačních peněz. "Od roku 2022 bude provozování takových kotlů zakázáno," připomněla Šebestová.

Ostrava stejně jako většina Moravskoslezského kraje má dlouhodobě problémy se zhoršenou kvalitou ovzduší. Kromě průmyslu a dopravy ho ovlivňují právě lokální topeniště. "Je třeba si znovu připomenout, že každý vyměněný kotel znamená ročně přibližně 60 až 100 kilogramů prachu, který se nedostane do ovzduší," doplnila Šebestová.

Bezúročné půjčky město začalo žadatelům o výměnu kotle poskytovat při druhé vlně těchto dotací. O půjčku si zažádalo 34 lidí, kterým město vyplatilo necelé čtyři miliony korun. Podle náměstkyně lidé půjčky vracejí a město se nesetkalo s problémy. Příspěvek města na obměnu kotle dosud činil téměř 7,5 milionu korun.

Bezúročné půjčky, které slouží na předfinancování nákupu nového kotle, bude v třetí etapě kotlíkových dotací poskytovat i stát, a to lidem z Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje. Ze zkušeností z minulých ročníků kotlíkových dotací podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) vyplynulo, že je ještě dost domácností, které by rády využily dotaci, ale nemají na její předfinancování. "Lidé musí mít dopředu někdy i přes 100.000 korun, které poté v dotaci získají zpátky. Bezúročná půjčka má sloužit těm, kteří takový obnos pohromadě nemají," uvedl již dříve Brabec.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů