zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČESKO: Spotřeba igelitek v obchodech se podstatně snížila

12.05.2019
Odpady
Recyklace
ČESKO: Spotřeba igelitek v obchodech se podstatně snížila

Už rok zákazníci nedostanou k nákupu plastovou tašku zdarma. Novela zákona o obalech přinesla podle ministerstva životního prostředí omezení spotřeby těchto tašek o více než 50 %. Podle studie Evropské komise připadalo před zavedením opatření na každého Čecha v průměru 300 tašek ročně. Do konce roku se má spotřeba snížit na 90 kusů. Řetězce navíc mění nabídku, místo plastových tašek prodávají papírové nebo ty vyrobené z přírodních materiálů.

Výroba jedné plastové tašky zabere dvě minuty. Než se ale úplně rozloží, trvá to i stovky let. Typická česká rodina si přitom každý týden odnese z obchodu s potravinami přes 11 kilogramů těžký nákup - to znamená tři jednorázové plastové tašky.

Ministerstvo životního prostředí si nechalo vypracovat studii o dopadech nákupních tašek na životní prostředí. Ta porovnávala tašky na jedno použití z lehkého plastu, pevného plastu a papíru spolu s taškami s plánovanou životností jeden rok z polyesteru a bavlny. ,,Podle studie VŠCHT se nejvíce vyplatí opakovaně použitelná taška z polyesteru - ta předčila i textilní tašky, které mají velký dopad na přírodu, zejména ve fázi pěstování bavlny," popisuje pro Radiožurnál mluvčí ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
22
5. 2019
22-24.5.2019 - Konference
Klub kultury, Uherské Hradiště
INISOFT s.r.o.
29
5. 2019
29.5.2019 - Seminář, školení
Praha, hotel Occidental
INISOFT s.r.o.
30
5. 2019
30.5.2019 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí