Středa, 24. dubna 2024

AV ČR: Získat kvalitní vodu je stále složitější

AV ČR: Získat kvalitní vodu je stále složitější

Získat kvalitní pitnou vodu je stále složitější kvůli změně klimatu, průmyslu i lidské produkci odpadů, jako jsou pesticidy, drogy, léčiva a předměty osobní hygieny. Pro její výrobu je potřeba lepší kvalita surové vody a striktní ochrana vodních zdrojů. Vyplývá to z odborného stanoviska AVex vypracovaném Akademií věd České republiky (AV ČR) pro poslance a senátory.

V Česku podle odborníků z AV ČR neexistuje voda, která by neobsahovala škodlivé cizorodé látky. Navrhují proto investice do nových technologií a úpravy ve vyhláškách. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je odborné stanovisko AV ČR pouze poplašná zpráva obsahující nepravdivé informace.

"Ne cizorodá látka samotná, ale výhradně výše její dávky činí látku nejedovatou či jedovatou, respektive nebezpečnou pro zdraví," vyplývá z komentáře SZÚ. Podle jeho stanoviska se ve znečištěné pitné vodě vyskytují nejvýše tři problematické látky, které mohou být i přírodního původu. "Hovořit v tomto případě paušálně o obsahu cizorodých látek je nadnesené a zavádějící," stojí dále v komentáři.

Ochranná pásma vodních zdrojů by podle AV ČR měla být rozšířena, orná půda by měla být nahrazena pastvinami a umělá hnojiva zakázána.

Ve zdrojích surové vody se podle AV ČR významně zvyšuje koncentrace pesticidů, například v nádržích Švihov nebo Vrchlice, podle SZÚ to však není doloženo a situace se nezhoršuje. AV ČR navrhla proto zakázat nejproblematičtější pesticidní látky, které se akumulují především v podzemních zdrojích vody.

Odborníci dále doporučili intenzivnější procesy čištění odpadních vod a investice do technologií, které umožní znovu jejich využití. Ty by mohly umožnit odstranění mikropolutantů jako jsou léčiva, hormony a další.

Ve vyhlášce stanovující hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu by dále měl být rozšířen seznam sledovaných látek o některé organické látky, hormony a léčiva. SZÚ ale sdělilo, že u nálezů těchto látek nebylo prokázáno žádné zdravotní riziko a není tak nutné přidávat další látky. Seznam by podle tiskového mluvčího AV ČR Jana Martinka byl rozšířen jen o jednotky ukazatelů.

AV ČR se podle SZÚ snaží o zveličování problémů, jejich vědecké posudky nejsou dostatečně odborné a nutí veřejnost ke konzumaci balených vod. "Rozsáhlý výzkum Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR přítomnost mikroplastů v neupravené a částečně dokonce i v upravené vodě prokázal. Ústav veřejně zdůrazňuje, že mikropolutanty se mohou vyskytovat i v balených vodách," řekl ČTK Martinek. "Reakce SZÚ je pro AV ČR potvrzením, že expertní stanoviska AVex dobře plní své poslání a tnou do živého," doplnil.

Obsáhlý kritický komentář Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR k jednotlivým výhradám SZÚ zveřejní AV ČR na začátku příštího týdne.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů