zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno chce dát ročně pět milionů na podzemní kontejnerová stání

18.06.2019
Obec, město
Odpady
Brno chce dát ročně pět milionů na podzemní kontejnerová stání

Brno plánuje, že dá ročně pět milionů korun na deset podzemních kontejnerů. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL), zodpovědný za životní prostředí. Město by za půl milionu koupilo kontejnery na papír, plast a sklo, městské části by pak pro ně na vlastní náklady vybudovaly místo. Úřady se mohou hlásit do konce srpna.

V Brně je necelá dvacítka podzemních kontejnerů, nacházejí se především v centru, například u hlavního nádraží, na Moravském náměstí nebo na Zelném trhu. Podle Hladíka jsou kontejnery nad zemí na mnoha místech nevzhledné a také občas zapáchají. "V některých ulicích stojí tolik sběrných nádob, že se dá mluvit o popelnicovém smogu. Umíme to řešit pomocí podzemních kontejnerů, které nezabírají na ulici tolik místa a jejich kapacita je přitom třikrát větší," uvedl Hladík.

Podle něj nápad probral s vedením města složeného z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD a panuje na něm shoda. Hladík proto podle zájmu městských částí připraví návrh, aby pět milionů pro podzemní kontejnery obsahoval rozpočet na příští rok. "Kdybychom dávali pět milionů ročně na deset podzemních kontejnerů, za pět šest let je můžeme mít na všech místech, kde je to technicky možné," dodal Hladík.

Městská část musí na vlastní náklady zajistit projektovou dokumentaci a stavební práce. Podle Hladíka by to mělo vyjít na 200.000 až 400.000 podle místa a potřebosti úprav kvůli technickým sítím. Zároveň musí s vyčleněnou lokalitou souhlasit městský odpadový podnik SAKO Brno, který kontejnery vyváží pomocí vozidla s hydraulickým ramenem. Místo tak nemůže být například v nepřístupném terénu nebo pod trakčním vedením MHD.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
13
12. 2019
13.12.2019 - Seminář, školení
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí