Čtvrtek, 18. dubna 2024

Ústav zveřejnil podmínky pro aplikaci prostředku proti hrabošům

Ústav zveřejnil podmínky pro aplikaci prostředku proti hrabošům

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský dnes zveřejnil podmínky, za jakých povolí rozhazování prostředků na hubení hrabošů na polích. Zemědělci jej budou muset hlásit minimálně tři dny předem, ústav jej pak bude schvalovat. Vyplývá to z dokumentu na úřední desce ústavu. Možnost tohoto způsobu likvidace hrabošů bude do 11. června. Týkat se bude pouze oblastí, kde jsou hraboši přemnoženi tak, že jejich populace překračuje pětinásobek takzvaného prahu škodlivosti. O tom, že ústav rozhodnutí vydá, již dříve informovalo ministerstvo zemědělství.

"Opatření je za dané situace nezbytné vzhledem k nebezpečí, jež se dosud nepodařilo zvládnout jinými přijatelnými prostředky. Nově se navíc objevilo možné riziko přenosu chorob z hraboše polního na člověka," uvedla mluvčí ústavu Ivana Kršková. Důležitým faktorem bude počasí. "Přípravek nemůže být aplikován na mokrou nebo zmrzlou půdu," dodala.

Ústav loni v létě povolil plošnou aplikaci jedu proti hlodavcům na velké části území republiky právě na povrch půdy. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky ze strany ochránců přírody a ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo. Později se po plošné aplikaci na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy zbytky jedu prokázaly. Nalezli se také uhynulí čápi.

Ministerstvo zemědělství již dříve upozornilo, že stále preferuje agrotechnická opatření, která by mohla proti hrabošům pomoci, jako je například hluboká orba.

Zemědělci budou mít podle ministerstva nárok na kompenzace škod, pokud nebudou moci aplikovat prostředky proti hrabošům kvůli tomu, že jsou v dané lokalitě chránění živočichové.

Zemědělský svaz ČR rozhodnutí státu uvítal. Zda není na zastavení kalamity způsobené hraboši příliš pozdě, se podle předsedy svazu Martina Pýchy teprve zjistí. Zdokumentované škody podle něj už dosáhly 1,7 miliardy korun. Protože je ne všichni zemědělci hlásí, reálné poškození přesáhlo podle něj dvě miliardy. Hraboši se podle svazu rozšířili z Moravy také do Čech, zasažené plochy představují kolem 150.000 hektarů.

V lednu se objevily informace, že ve Slezské nemocnici v Opavě se za posledního půl roku léčilo šest pacientů s nebezpečnou krvácivou horečkou. Závažné virové onemocnění přenášejí na člověka jen drobní hlodavci. V minulých letech nemocnice obvykle zachytila jeden případ za rok až dva. Nynější častější výskyt může podle odborníků souviset právě s přemnožením hrabošů. Onemocnění může skončit i smrtí nebo trvalým poškozením ledvin.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů