Pátek, 29. března 2024

Biologická chemie: první přeshraniční studijni obor na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích

Biologická chemie: první přeshraniční studijni obor na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích

Výuku prvního přeshraničního studijního oboru Biologicka chemie, k jehož přípravě se spojili chemici z Keplerovy univerzity v Linci (Johannes Kepler Universität) a biologové z Jihočeské univerzity, zahájí Biologická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích od akademickeho roku 2007/2008.

Tento moderní bakalářský obor, pro který bude připraveno rovněž navazující magisterské studium, byl schválen akreditační komisí MŠMT současně jako první chemický obor na Jihočeské univerzitě.

 

„Předpokládáme přijetí 10 až 15 studentů do prvního ročníku z Česka a z Rakouska,“ říká děkan Biologické fakulty Jihočeské univerzity prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc.: „Výuka tohoto oboru bude uskutečňována v anglickem jazyce. První rok studia bude zaměřen zejména na výuku matematiky, fyziky a chemických disciplin v Linci, druhý rok studia bude ve znamení biologických a hraničních disciplin biologie a chemie, a ve třetím roce studia podle bakalářských projektů a výběrových předmětů bude výuka probíhat střídavě v Linci a v Českých Budějovicích.“

 

Absolventi oboru Biologicka chemie by měli získat kvalifikaci odborných pracovníků  pro výzkumné, provozní a kontrolní laboratoře v biotechnologiích, biomedicíně, zemědělství, zdravotnictví a podobně.

 

„Pro tvůrce z obou sousedních regionů byla myšlenka společného vzdělávacího projektu a posléze vlastní přípravná práce nejen vyjádřením těsných badatelskych vazeb, ale také výzvou k výraznému přispění meziregionální spolupráce v Evropě,“ říká děkan biologické fakulty  prof. Grubhoffer: „Zaměření Biologické chemie pomůže vytvořit vzdělávací základy pro moderní biotechnologické směry, pro výchovu odborníků schopných přenášet poznatky základního výzkumu do průmyslových aplikací.“   

 

„Moderní univerzita by měla pružně odpovídat na požadavky a podněty, které přináší společenská praxe. V případě  Jihočeské univerzity jde o reflexi potřeb široce pojatého česko-rakousko-bavorského regionu, v němž chceme podporovat a rozvíjet obory, které mohou výrazněji přispět k profilaci tohoto prostoru s cíleným dopadem zejména do podnikatelské, vzdělavatelské, zdravotnické či zemědělské sféry,“ doplňuje rektor Jihočeské univerzity prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc.: „Tyto úkoly naplňujeme především prohlubováním dosavadní vědecké a pedagogické spolupráce s univerzitami v Linci a v Pasově.“

 

Hana Bumbová, 26. 5. 2006
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů