Pátek, 29. března 2024

Olomoučtí přírodovědci dostali miliony na popularizaci vědy

Olomoučtí přírodovědci dostali miliony na popularizaci vědy

Přibližně 40 milionů korun získala Univerzita Palackého v Olomouci od státu na popularizaci přírodních věd mezi mladými lidmi. S jejich pomocí se budou olomoučtí vědci snažit v následujících letech zastavit klesající zájem středoškoláků o chemii, fyziku nebo matematiku. Připravují například přírodovědný tábor nebo další ročníky letní školy chemiků, píše dnes středomoravská příloha Mladé fronty Dnes.

"Zájem o přírodní obory upadá nejen v České republice, ale i v celoevropském měřítku. Nejde ani tak o množství zájemců, těch je obvykle dost, ale o jejich kvalitu, se kterou to už bývá horší. Všeobecně talentovaní středoškoláci si často vybírají spíš humanitní obory. My je potřebujeme přesvědčit, aby přišli i k nám," řekl Libor Kvítek z katedry fyzikální chemie.

Olomoučtí přírodovědci se proto letos ucházeli o dotace ministerstva školství a z výběrového řízení vyšli úspěšně. "Celkem bylo přihlášeno 60 projektů a podporu získalo jen 18. Dva z nich přitom byly právě z Univerzity Palackého," uvedl Kvítek.

V následujících dvou a půl letech tak univerzita peníze využije na popularizaci přírodovědných oborů. Bude z nich financovat už fungující projekty, ale i některé nové akce, jako je například týdenní tábor mladých přírodovědců v srpnu v Jevíčku.

Teprve před několika dny skončil třetí ročník letní školy chemiků, dalšího projektu, s jehož pomocí se vědci snaží lákat nové talenty. "Letos přijelo 25 středoškoláků, většinou účastníků chemických olympiád. Postupně jsme je vzali na všechny katedry chemie, prohlédli si laboratoře, a hlavně si mohli sami vyzkoušet řadu efektních pokusů," popsal Kvítek.

Univerzita má s propagací přírodních věd zkušenosti už z minulých let. Letos například vědci společně se studenty uspořádali v pořadí už šestý ročník jarmarku, na kterém představili jednotlivé obory chemie, fyziky i matematiky. Jednoduché i složitější pokusy si tak mohli návštěvníci sami vyzkoušet.

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů