Sobota, 20. dubna 2024

Dvě z největších ekologických zátěží na jihu Čech se začnou likvidovat.

Dvě z největších ekologických zátěží na jihu Čech se začnou likvidovat.

Po šesti letech, co kraj prosazuje nutnost řešení starých ekologických zátěží na území regionu, došlo po jednání s novým ministrem financí Miroslavem Kalouskem k uzavření smluv s dodavateli sanačních prací, kteří vzešli z výběrových řízení. „Jedná se o lokality Jihočeských plynáren a Dřevařských závodů Soběslav. Pro Jihočeský kraj je to dobrá zpráva, neboť jde o mnohokrát odkládané největší práce v řádech stovek milionů korun, které k tomuto účelu nyní uvolnilo ministerstvo financí“, řekl Jiří Netík, krajský radní pro oblast životního prostředí, zemědělství, vodního a lesního hospodářství.

Postupné odstraňování starých ekologických zátěží a jeho financování je sice v garanci státu, konkrétně ministerstva financí, avšak tato neblahá dědictví minulosti, mají přímý vliv na rozvojové plány měst, obcí i podnikatelské sféry regionu. „Například pozemek, kontaminovaný provozem českobudějovické plynárny, se nachází ve vnitřní části města a bez nákladné sanace jej nelze využít k žádnému účelu. V seznamu jihočeských priorit pro odstranění staré ekologické zátěže máme sice ještě další naléhavé případy, náklady se u nich pohybují už jen v desítkách milionů korun. Výjimku tvoří kalojemy s radiačním odpadem z někdejší zpracovny uranových rud MAPE Mydlovary, avšak v tomto případě se hledá řešení prostřednictvím projektu podniku Diamo s žádostí o dataci z fondů Evropské unie“, upřesnil Jiří Netík.

Z přehledu akutních ekologických zátěží na jihu Čech se už v loňském roce podařilo vyřešit případ bývalých skláren v Lenoře, kde se řádným uskladněním chemikálií zabránilo jejich úniku do řeky Vltavy. „Obce ani kraj nemají k dispozici finanční prostředky na likvidaci ekologických zátěží, k níž se zavázal stát. Z pohledu ochrany životního prostředí jsou však zděděné ekologické zátěže velikým problémem a s odkládáním jejich likvidace se mnohdy dostávají mimo zájem veřejnosti, někdy i ekologických aktivistů“ dodal Jiří Netík.


Zdroj: Stalose.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů