Pátek, 29. března 2024

Air Liquide připravuje projekt na průmyslové zachytávání emisí CO2

Air Liquide připravuje projekt na průmyslové zachytávání emisí CO2
Projekt zachytávání emisí CO2 a jejich geologického uskladnění, na kterém se podílejí mezinárodní specialisté, je slibnou cestou pro zlepšení stavu životního prostředí a pomocí v boji proti změnám klimatu. Spočívá v zachycení průmyslových emisí CO2 a jejich uskladnění v podzemních úložištích - je to vlastně stejná reprodukce CO2, jako probíhá v přírodě po miliony let.

Společnost Air Liquide zahájila technologickou spolupráci s Total Group v dodávkách technologie spalování pomocí kyslíku pro první pilotní instalaci záchytu CO2 a jeho uskladnění v Lacq v jihovýchodní Francii. Díky tomuto pilotnímu projektu uloží společnost Total za dva roky cca 150 000 tun CO2 do hlubinných úložišť na místo dříve vytěženého zemního plynu. K praktickému zahájení ukládání CO2 dojde v listopadu 2008. Air Liquide je již zainteresována v řešení dalších výzkumných projektů na uskladnění CO2 v Polsku, Spojených Státech a Kanadě.

Nové technologie spalování pracují na principu nahrazení oxidujícího vzduchu kyslíkem (vzduch obsahuje přibližně 78 % dusíku a 21 % kyslíku). Použití kyslíku pro technologie výroby energie založené na spalování fosilních paliv vede k vysokým koncentracím CO2 ve spalinách, což ekonomicky zvýhodňuje projekt zachytávání, transportu a hlubinného skladování CO2. Air Liquide zpracovala v oboru spalování řadu odborných expertiz vedoucích k více než 800 patentům.

Franćois Darchis, člen představenstva společnosti Air Liquide, říká: "Produkce elektřiny je v současné době zodpovědná za 30 % emisí CO2 v celém světě. Redukce emisí plynu zachycením a skladovacími procesy vyžaduje aplikaci nových technologií, jako je spalování pomocí kyslíku. První pilotní projekt ve Francii demonstruje schopnost vyvíjet tyto průkopnické technologie a nabízet řešení příznivá k životnímu prostředí. Na projekty udržitelného rozvoje vynakládá Air Liquide 50 % svého R&D rozpočtu.
Zdroj:Technik
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů