Pátek, 29. března 2024

Spolana musí skončit s rtutí do roku 2014

Spolana musí skončit s rtutí do roku 2014

Arnika prosadila snížení limitu pro chlorovodík a kontrolu rtuti v odpadech

PRAHA/NERATOVICE – Spolana Neratovice bude muset ukončit provoz amalgámové technologie výroby chlóru do roku 2014 a do roku 2010 bude muset předložit novou žádost o integrované povolení. S tímto výsledkem skončilo ústní kolo jednání o vydání integrovaného povolení pro neratovickou chemičku. Arnika v něm požadovala, aby Spolana skončila s výrobou chlóru pomocí rtuti již v roce 2010 a ušetřila tak své okolí od zbytečně vypuštěných 2,5 tun toxického kovu.

„Samozřejmě nás mrzí, že se nám nepodařilo dosáhnout našeho cíle a zkrátit vypouštění rtuti o pět let. Na naší straně bohužel nestál žádný z dalších účastníků řízení (Česká inspekce životního prostředí, krajská hygiena, město Neratovice, obec Libiš ani zastupitelstvo kraje) ani krajský úřad, který o vydání integrovaného povolení rozhoduje. Nebylo tedy možné dosáhnout ani lepšího kompromisu,“ okomentoval jednání předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík.

Ten považuje za důležité, že krajský úřad Spolaně vyměří jasný časový harmonogram, podle kterého bude muset přejít na bezrtuťovou výrobu chlóru nejpozději do konce roku 2014. „Nejsme sice výsledkem nadšeni, ale nebýt naší účasti v tomto řízení, Spolana by nejspíš získala integrované povolení do konce roku 2015 bez pevného harmonogramu. Mohlo by se tedy klidně stát, že by ani na konci roku 2015 ještě nebyla přeměna na ekologicky šetrnější výrobu chlóru dokončena,“ uvedl Petrlík.

Arnice se v průběhu řízení podařilo prosadit několik dalších opatření, která povedou k ekologicky šetrnějšímu provozu chemičky. Například limit pro vypouštění chlorovodíku z provozu výroby kyseliny chlorovodíkové byl snížen z 25 mg/m3 na 18 mg/m3. Spolana bude muset také informovat o obsahu rtuti v odpadech v roční zprávě o plnění integrovaného povolení. Tato data se tak zpřístupní veřejnosti. Spolana by také měla provádět měření perzistentních organických látek (dioxinů, PCB a hexachlorbenzenu) v odpadech z provozu výroby chlóru a louhu sodného.

Arnika se nyní spolu s dalšími nevládními organizacemi bude soustředit na zpřísnění strategie Evropské unie pro nakládání s rtutí. Nařízení připravované EU by mohlo zkrátit termín přechodu na bezrtuťové  technologie nejen pro Spolanu, ale pro řadu chlórových chemiček v celé Evropě. „Považujeme za úspěch každý rok, o který se podaří zkrátit dobu výroby chlóru pomocí rtuti,“ dodal mluvčí Arniky Marek Jehlička.

 

Tisková zpráva sdružení Arnika

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů