Pátek, 19. dubna 2024

Američtí vědci navrhují skladovat CO2 v kameni

Američtí vědci navrhují skladovat CO2 v kameni
Dalším pozoruhodným materiálem, který by mohl pomoci řešit technické problémy, s nimiž se dnes potýká svět, je kámen, který se nachází v hojné míře v Ománu a mohl by být s úspěchem využit k redukci oxidu uhličitého. Peridotit, magmatická hornina, která se vyskytuje v zemské kůře nebo těsně pod ní, totiž dokáže zmíněný plyn, považovaný za hlavní příčinu globálního oteplování, účinně absorbovat. V listopadovém čísle odborného časopisu Proceedings of the Natural Academy of Sciences o tom informovali američtí vědci z Columbijské univerzity Peter Kelemen a geochemik Juerg Matter.

Oxid uhličitý se po kontaktu s hrubozrnným peridotitem mění v pevné minerály. Geolog Peter Kelemen a geochemik Juerg Matter tvrdí, že se tento přirozený proces může opakovat milionkrát a že by se díky němu dalo v podzemí natrvalo uskladnit dvě miliardy i více tun z 30 mld. tun CO2, jež lidstvo každoročně vyprodukuje.

Matter a Kelemen oxid uhličitý experimentálně likvidují injektážemi vody obsahující stlačený CO2 do peridotitu s navrtanými otvory. Vlastní na tuto technologii patent. Počítají také s využitím jiné technologie, na níž rovněž na Columbijské univerzitě pracuje Klaus Lackner. Ten se zabývá vytvořením jakýchsi syntetických "stromů" schopných pohlcovat CO2 přímo ve vzduchu. Jsou přesvědčeni, že v Ománu a jeho blízkosti by se dalo každoročně uskladnit čtyři až pět miliard tun CO2 v pevném stavu.

Matter tvrdí, že uložení CO2 v minerální podobě je levnější a bezpečnější než jiné navržené metody. Velcí producenti takzvaných skleníkových plynů hodlají CO2 zachycovat a skladovat pod zemí. To předpokládá vybudování velkého množství potrubí a není vyloučeno, že se potenciálně nebezpečný plyn v budoucnu znovu uvolní do atmosféry.

Kromě Ománu se peridotit nachází ve větší míře na tichomořských ostrovech Papua-Nová Guinea a v Nové Kaledonii a podél pobřeží Jaderského moře. Menší množství je rovněž v Kalifornii. Ta horší zpráva je, že likvidace CO2 touto metodou nebude možná v zemích, které produkují oxidu uhličitého nejvíc, tedy v Číně, Indii nebo USA, protože těžba peridotitu a jeho převoz do průmyslových oblastí by technologii prodražil.
Zdroj:Technik
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů