Čtvrtek, 28. března 2024

Vystupte z Varšavského paktu, pane premiére

Vystupte z Varšavského paktu, pane premiére

Mirek Topolánek musí podle ekologických a rozvojových organizací na dnešním summitu EU vystoupit z varšavského paktu obhájců obstarožních podniků – a kývnout na legislativu, která rozhýbe modernizaci továren a investice do čistých technologií.

 

Polsko a některé další státy podporují staré výrobce a chtějí zabránit legislativě, jež otevře trh efektivnějším, čistějším výrobám. Sporným bodem je především návrh, aby znečišťovatelé začali platit za exhalace skleníkových plynů.

 

Přitom navržená reforma takzvaného obchodování s emisemi nezdraží elektřinu. Skončila by ale kontroverzní díra v legislativě, vinou které velcí znečišťovatelé paradoxně vydělávají miliardy korun ročně. Energetické společnosti si totiž už nyní účetní cenu povolenek za exhalace započítávají do nákladů, ačkoli je od státu dostávají zdarma. Výhodný rozdíl končí v profitu ČEZ a dalších firem.

 

Ekologické organizace prosazují, aby vláda výnosy z prodeje povolenek použila hlavně na snížení daní a na velký grantový program, který statisícům českých domácností pomůže zateplit domy. Reforma by tak mohla rodinám ušetřit 14 miliard korun ročně a rodiny by každý rok na grantech dostaly alespoň 10 miliard korun [1].

 

Podle zářijového průzkumu veřejného mínění si pouhých 13 % Čechů myslí, že plány EU na snižování exhalací jsou příliš ambiciózní [2].

 

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Mirek Topolánek by už měl vystoupit z Varšavského paktu. Premiér musí rozhýbat modernizaci ekonomiky, ne donekonečna sypat dotace obstarožním a špinavým výrobcům. Pokud ČEZ dostane povolenky na exhalace zdarma, zůstanou mu miliardy na kontech. Pokud půjdou do aukcí, peníze dostanou domácnosti v grantech, které pomohou snížit účty za vytápění, a celé ekonomice se sníží daně.“

 

Jan Rovenský z Greenpeace řekl:

„Vláda tančí přesně tak, jak ČEZ píská. Jasným důkazem je včerejší mejdan Mirka Topolánka a Martina Romana s bruselskými politiky, jehož jediným cílem bylo co nejvíc zmrzačit evropský energetický balíček a vyboxovat výhody největším znečišťovatelům, jako je právě ČEZ. Vláda se snaží za každou cenu zabránit plánům Evropské komise, aby občané dostali část svých peněz z předražených účtů za elektřinu zpátky. Není to nemravné. Je to nechutné.“

 

Ondřej Pašek z Centra pro dopravu a energetiku řekl:

„Není divu že se ČEZ bojí a na opulentních večeřích v Bruselu lobuje proti návrhu evropského klimatického balíčku. Zateplené domácnosti, firmy i úřady mu totiž zaplatí za vytápění mnohem méně. Navíc mu skončí zisky z opravdu perverzních dotací, z prodeje povolenek na znečištění, které dostával zadarmo. Předseda vlády se ovšem musí rozhodnout, na jaké straně stojí – na straně zisků ČEZu, nebo na straně modernizace a úspor.“

 

Marek Vaculík z Glopolisu řekl:

„Česká vláda musí konečně pochopit, že snižování emisí a prodej povolenek v aukcích je především nástrojem pro nastartování inovací v oblasti moderních nízkouhlíkových technologií. Jiné státy, kupříkladu Velká Británie nebo skandinávské země, již dávno pochopily, že energeticky náročná výroba a závislost na fosilních zdrojích jim konkurenční výhody nepřinesou. Nyní je na panu premiérovi, zda nastoupíme také my do rozjetého vlaku inovací, nebo zůstaneme s ČEZem na slepé koleji.“

 

 

 

Kontakt:

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Jan Rovenský, Greenpeace ČR, telefon 723 623 238, email jan.rovensky@greenpeace.org

Ondřej Pašek, Centrum pro dopravu a energetiku, telefon 274 816 571, ondrej.pasek@bankwatch.org

Marek Vaculík, Glopolis, telefon 776 623 935, email vaculik@glopolis.org

 

 

Poznámky:

 

[1] Podrobnosti: http://www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=665

 

[2] ec.europa.eu, str. 56

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů