zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Shoda na udržení globální teploty

10.07.2009
Ovzduší
Shoda na udržení globální teploty
Dohoda na summitu je významným krokem v úsilí o omezení emisí skleníkových plynů.

Státy skupiny G8 se včera na summitu v italské Aquile dohodly, že do roku 2050 udrží růst globálních teplot pod dvěma stupni Celsia a razantně sníží emise skleníkových plynů. Vyzvaly rovněž Írán, aby hledal demokratické cesty k vyřešení napjaté situace, která vznikla v zemi po prezidentských volbách. Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho dali účastníci summitu Íránu lhůtu do konce září, aby přehodnotil svůj jaderný program a zahájil s nimi o něm jednání.

Rozvinuté státy mají vypouštění škodlivých plynů omezit o 80 procent, ostatní země o 50 procent. Tyto cíle ale ještě musejí podpořit i nejvýznamnější rozvojové ekonomiky jako Čína, Indie a Brazílie, které je doposud odmítaly. Zástupci sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska s nimi budou na summitu jednat dnes.

"Uznáváme rozšířený vědecký názor, že nárůst průměrných teplot by neměl překročit o dva stupně Celsia úroveň v předindustriální době," stojí podle agentury DPA v návrhu závěrečného prohlášení summitu. Podle agentury AP je včerejší shoda významným krokem v úsilí o omezení emisí skleníkových plynů, které jsou podle odborníků odpovědné za oteplování světového klimatu.

"Je to historická dohoda," pochvaloval si výsledek jednání britský premiér Gordon Brown. "Po dlouhém úsilí nakonec všechny státy G8 souhlasily s cílem dvou stupňů. Od USA až po Japonsko a Evropu, všichni budou pracovat na tomto cíli," přidala se německá kancléřka Angela Merkelová. Experti nicméně upozorňují, že tzv limit dvou stupňů změnám klimatu nezabrání, jen je zmenší.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí