zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Finsko podpoří baltský plynovod

29.10.2009
Energie
Les
Finsko podpoří baltský plynovod

Na schůzce premiérů získalo Finsko ujištění, že Rusko nezvýší vývozní cla na vyvážené dřevo.

Vladimir Putin a Matti Vanhannen se v neděli setkali, aby každý z nich vyřešil otázku, která ho zajímala nejvíce. Pro finského premiéra to byla otázka vývozních cel na ruské dřevo, jeho ruský protějšek zase potřeboval získat souhlas Finska s výstavbou plynovodu Nordstream po dnu Baltského moře.

Úvodem Vladimir Putin potěšil svého hosta, když prohlásil, že Rusko příští rok nezvýší vývozní cla, ale vyzval finské společnosti, aby investovaly do zpracovatelského průmyslu v Rusku. "Stejně jednou ta cla zvedneme, nesmíříme se s rolí vývozce nezpracovaného dřeva," varoval Vladimir Putin své finské kolegy.

Pro finské společnosti, které vybudovaly na hranicích Ruska dřevozpracující závody, by další zvýšení cel bylo likvidační, již dnes je pro finské výrobce v řadě případů výhodnější dovážet dřevo z Jižní Ameriky než z Ruska. Finové se také bojí investovat větší částky v Rusku. "Investice se zaplatí za 8 - 10 let, což je dlouhá doba. Musíme si být jistí, že vztah k zahraničním investorům se nezmění," řekl Matti Vanhannen.

Na společné tiskové konferenci finský premiér prohlásil, že počátkem listopadu vláda schválí stavbu plynovodu Nordstream přes finskou ekonomickou zónu. Podle Matti Vanhonnena by ekologické úřady mohly výstavbu schválit do konce tohoto roku.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
29
11. 2019
29.11.2019 - Seminář, školení
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí