Čtvrtek, 18. dubna 2024

Skupina ČEZ a společnost ELMARCO jako první na světě zkoušejí speciální solární panely s nanovlákny

Skupina ČEZ a společnost ELMARCO jako první na světě zkoušejí speciální solární panely s nanovlákny

Praha, 26. října 2009 - Energetická skupina ČEZ a společnost ELMARCO zahájily společný projekt, jehož cílem bude zavedení ekonomicky výhodných solárních panelů, které jako první na světě k výrobě energie využívají nanovláken. První etapou je testování těchto panelů v reálných podmínkách a porovnání výkonu klasických křemíkových a nových "nanovlákenných" panelů, založených na technologii vyvíjené firmou ELMARCO. Současně chtějí oba partneři ověřit ekonomickou výhodnost tohoto nového způsobu výroby "zelené energie".

Díky spolupráci skupiny ČEZ a společnosti ELMARCO, která je světovým výrobcem strojů pro průmyslovou produkci nanovláken a průkopníkem uplatnění nanovláken ve všech sférách lidského života, byly nové typy solárních panelů, využívajících k zachycení sluneční energie a k její přeměně na energii elektrickou nanovlákna, instalovány v prostoru jaderné elektrárny Temelín.

"Nikde na světě nebyla dosud nanovlákna použita pro tento konkrétní typ solárních panelů. Proto, abychom ověřili reálnou funkčnost, volíme kombinaci křemíkových i nanovlákenných solárních panelů na jednom místě. Byly nainstalovány na všechny čtyři světové strany, tj. nejen na jih, jak je obvyklé u klasických křemíkových panelů. To nám umožní porovnat chování klasických i panelů s nanovlákny při různých světelných a teplotních podmínkách," uvedl Ladislav Mareš, jednatel firmy ELMARCO.

Pro Skupinu ČEZ je projekt součástí výzkumu, vývoje a testování nových energetických technologií. "Očekáváme, že tento nový typ panelů by se zhledem ke své flexibilitě mohl uplatnit jako součást stavebních konstrukcí budov. Fyzikální vlastnosti panelů dávají naději i na využití při osvitu, kdy křemíkové články špatně fungují. Pokud bude navíc výroba panelů na bázi nanotechnologie levnější v porovnání s klasickými křemíkovými články, pak se bude jednat o průlom," uvedl Aleš Laciok, koordinátor výzkumu a vývoje ČEZ, a. s.

Unikátní technologie nejvyspělejších DSSC panelů je založena na využití anorganických nanovlákenných materiálů, vyrobených technologií NanospiderTM, pro kterou drží společnost ELMARCO celosvětový patent. Nový typ nanovlákenného solárního panelu, který je nyní základem společného projektu skupiny ČEZ a společnosti ELMARCO, měl světovou premiéru na letošním světovém summitu Nanofibers for the 3rd Millennium-Nano for life v Praze.


Martin Schreier
manažer komunikace ČEZ

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů