zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

CVVM: Češi hodnotí péči státu o životní prostředí pozitivně

11.07.2011
Obecné
CVVM: Češi hodnotí péči státu o životní prostředí pozitivně

Mezi obyvateli České republiky převažuje názor, že se stát stará o životní prostředí dobře. Podle 54 procent dotázaných je péče státu o životní prostředí přiměřená, dvě procenta odpověděla, že se stát stará příliš mnoho. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky má ČTK k dispozici.

Za nedostatečnou pokládá péči státu o životní prostředí 38 procent lidí. Spokojenost obyvatel v tomto směru však v průběhu let mírně roste. Zatímco v roce 2006 hodnotilo péči státu jako přiměřenou 45 procent účastníků průzkumu, letos to bylo o devět procent více.

Nejlépe je již tradičně vnímána aktivita obecních úřadů a ekologických organizací, které kladně hodnotí více než 60 procent lidí. Méně pozitivně ale nahlížejí Češi na činnost ministerstva životního prostředí, krajských úřadů a vlády. Žádná z těchto institucí neobdržela v průzkumu více než 40 procent kladných hodnocení. Působení parlamentu v tomto směru hodnotí kladně dokonce méně než pětina lidí.

Pořadí sledovaných institucí je však v několika posledních letech víceméně ustálené. Obecní úřady a ekologické organizace jsou hodnoceny dlouhodobě nejlépe, parlament a vláda nejhůře.

Průzkum CVVM každým rokem zjišťuje také názor lidí na ekologičnost některých činností. Relativně nejlépe je vnímán dopad zemědělství na životní prostředí a úspornost spotřeby surovin a energií občany. Přísnost zákonů na ochranu životního prostředí považuje za dostatečnou 26 procent dotázaných, ale jen 14 procent lidí se domnívá, že je znečišťování prostředí dostatečně postihováno.

Nejhůře lidé hodnotí zatížení životního prostředí silniční dopravou, chování podniků ve vztahu k ekologii, dopad těžby na prostředí a šetrnost k přírodě při výstavbě. Oproti minulému roku doznaly výsledky jen nepatrných změn.

CVVM provedlo průzkum ve dnech 2. až 9. května a zúčastnilo se ho 1115 lidí starších 15 let.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí