Pátek, 19. dubna 2024

Budoucí Společná rybářská politika chce podpořit konkurenceschopnost i udržitelné hospodaření

Budoucí Společná rybářská politika chce podpořit konkurenceschopnost i udržitelné hospodaření

Očekávaný balíček pěti dokumentů legislativních návrhů reformy Společné rybářské politiky (SRP) přijalo kolegium Evropské komise 13. července. Komise tím završila reformní proces, který začal v dubnu 2009, kdy představila Zelenou knihu o SRP. Cílem předkládaných návrhů SRP je zajistit dlouhodobě udržitelné podmínky pro rybolov a akvakulturu. Větší podporu sladkovodní akvakultury, která by odpovídala jejímu významu jako obnovitelného zdroje kvalitních potravin, na evropské úrovni dlouhodobě prosazuje i ministr Ivan Fuksa.

"Jedním z hlavních cílů Evropské komise je podporovat environmentálně, ekonomicky a sociálně udržitelný rozvoj akvakultury, a tím přispět i k zaměstnanosti na venkově," uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa a zdůraznil, že Česká republika uvítala podobu reformy, která klade důraz na rozvoj konkurenceschopnosti tohoto odvětví.

Právě ministr zemědělství ČR prezentoval na Radě ministrů pro zemědělství a rybářství v dubnu tohoto roku společnou deklaraci pěti vnitrozemských států Evropské unie (Rakousko, Česká republika, Maďarsko, Lucembursko a Slovensko) k budoucí roli sladkovodní akvakultury a vnitrozemského rybolovu v reformě Společné rybářské politiky. K deklaraci se na místě připojilo dalších čtrnáct členských států, mimo jiné i státy s významným mořským rybolovem.

"Reforma Společné rybářské politiky zdůrazňuje roli akvakultury jako významného producenta v oblasti zabezpečení zdravých a kvalitních potravin pro obyvatele Evropské unie," zdůraznil náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel a dále uvedl, že již v období 2007-2013 je podpora akvakultury realizována především pomocí Operačního programu Rybářství a v jeho rámci s důrazem na propagaci konzumace sladkovodních ryb jako vysoce nutričně hodnotné potraviny. Již nyní jsou patrné pozitivní výsledky kampaně, kdy se mírně navyšuje spotřeba sladkovodních ryb a veřejnost velmi pozitivně reaguje i na udržení tradice rybníkářství v ČR.

Česká republika nyní po zveřejnění Víceletého finančního rámce Evropské unie, kdy na SRP bylo vyčleněno cca 6,7 miliard EUR, očekává, že význam a podpora akvakultury bude hrát výraznou roli i v následujícím programovém období po roce 2014, ke kterému se všechny nyní zveřejněné návrhy vztahují.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů