zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stezka, která poučí a vybídne k akci

24.07.2011
Ekologická dovolená, cestování
Stezka, která poučí a vybídne k akci

Jak nejlépe spojit odpočinek, pohyb na čerstvém vzduchu a rozšíření obzorů? Odpovědí je netradiční naučná stezka s interaktivními stanovišti.

Nová turistická sezona začala letos v Bystřici nad Pernštejnem slavnostním otevřením stezky s názvem Bystřická zastavení, jejíž výstavbu podpořil ROP Jihovýchod. Jedná se o volné pokračování Svratecké vodohospodářské naučné stezky z Dalečína přes Vír do Švařce. Jedním z cílů zastavení je představit i jiné zajímavé části mikroregionu Bystřicko. Na rozdíl od Svratecké stezky vybavené pouze informačními panely, jsou zastavení různorodá. Přesněji jde o sedmnáct zájmových bodů, které vedou do Bystřice nad Pernštejnem.

ORIGINÁLNÍ MOBILIÁŘ NA MÍRU

Zastavení jsou osazena 19 informačními tabulemi s pestrou tematikou: vodní toky a ochrana před povodněmi, ochrana přírody a lesů, revitalizace krajiny, výskyt a těžba nerostů, čištění odpadních vod, likvidace komunálního odpadu aj. Panely obsahují anglická shrnutí, některé i pohádková odbočení, která návštěvníky připravují na novinky zaváděné na Bystřicku od roku 2011.

Veškerý mobiliář stezky je dřevěný. Kromě panelů jej tvoří lavičky, stoly, orientační tabule, vnitřní směrovky, WC, tři víceúčelové otevřené pavilony, zařízení pro vybití energie vandalů tzv. antivandal, odpadkové koše, minisportoviště s kladinou, překonáváním toků přes mostek či košem na házení. Mobiliář zhotovil ručně na zakázku místní tesař, a sám provedl i úpravy materiálu - dřevo chrání lazurovaný nátěr. >>Chtěli jsme podpořit místního řemeslníka, který má s touto prací dlouholeté zkušenosti,>ANTIVANDALEMtabule>Při realizaci Bystřických zastavení jsme měli větší obavy z vandalismu, protože tabule jsou umístěny přímo ve městě nebo v okrajových lokalitách města, které nejsou hlídány,>aktivní antivandal

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
2. 2019
21.2.2019 - Seminář, školení
Olomouc
26
2. 2019
26.2.2019 - Seminář, školení
Hradec Králové
28
2. 2019
28.2.2019 - Seminář, školení
Praha
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
26
3. 2019
26.3.2019 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
29
3. 2019
29.3.2019 - Seminář, školení
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí