zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Březnové japonské cunami odlomilo od Antarktidy obrovské ledovce

14.08.2011
Příroda
Březnové japonské cunami odlomilo od Antarktidy obrovské ledovce

Vlna cunami, která zasáhla po zemětřesení z 11. března Japonsko a způsobila havárii jaderné elektrárny Fukušima, prošla na opačný konec Tichého oceánu až do Antarktidy a z tamního pobřežního ledu odlomila mimořádně velké ledovce plující nyní v Rossově moři. Oznámila to v úterý Evropská vesmírná agentura ESA na základě vyhodnocení radarových snímků z družice Envisat.

Ačkoli vlny cunami po průchodu 13.000 kilometrů Pacifikem měly u Antarktidy výšku už jen kolem 30 centimetrů, stačilo to k tomu, aby z příbřežního souvislého ledu odlomily několik obřích ledovců. Největší z nich mají rozlohu 6,5 krát 9,5 kilometrů, a jsou tak větší než například Manhattan. Jejich tloušťka je kolem 80 metrů. O čtyři dny později, tedy 16. března, již zřetelně pluly Rossovým mořem, i když ještě nebyly příliš daleko.

Radarové snímky evropské družice pomohli vyhodnotit odborníci amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) pod vedením glaciologa Kellyho Brunta. Jeho závěry zveřejnily webové stránky časopisu Journal of Glaciology.

Ledovce se od břehů Antarktidy odlamují pravidelně, většinou jsou však mnohem menší. Tvoří je sladká voda, což v minulosti vedlo k úvahám, zda by je nešlo zvlášť silnými remorkéry přitáhnout jako zásobu pitné vody ke břehům těch kontinentů jižní polokoule, kde je vody zřetelný nedostatek. To je ovšem s ohledem na energetickou náročnost takových projektů nereálné.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí