Sobota, 20. dubna 2024

V Chebu roste množství separovaného bioodpadu

V Chebu roste množství separovaného bioodpadu

V Chebu stále více lidí třídí také biologický odpoad. Zejména majitelé rodinných domů takto zvyšují množství odpadu, který místo na skládkách končí v kompostárně. Za posledních šest let, kdy město začalo s tříděním bioodpadu, se jeho objem zvýšil více než třikrát, informovala ČTK mluvčí chebské radnice Martina Kuželová. Z velkých měst v kraji je Cheb jediným, kde bioodpad město sváží, zjistila ČTK.

Bioodpad je především tráva, listí, větve a další biologický materiál. "Město nechává bioodpad vyvážet z 240litrových nádob od roku 2005. Tehdy bylo po Chebu nádob 293, nyní je jich již 955. Veškerý svezený bioodpad končí na kompostárně v Chocovicích. Sváží se sem z Chebu každý pátek, mimo sezonu, od prosinec do března, jen jednou za 14 dní," uvedla Kuželová.

Zatímco v roce 2005 lidé v Chebu vytřídilo a odevzdalo do kontejnerů 228 tun bioodpadu, v loňském roce už jeho množství dosáhlo 798 tun.

Nádobu na bioodpad dostávají občané zdarma s podmínkou čistoty vytřídění. "Jsou informováni, že při opakovaném znečištění jim můžeme nádobu odebrat. Ještě se to ale nestalo," doplnil Martin Dvořák z odboru životního prostředí chebské radnice.

Nádoby na bioodpad se v drtivé většině nacházejí v zástavbě rodinných domů. Město rovněž zkoušelo jejich rozmístění na sídlištích, ale to se neosvědčilo. Ani jeden vývoz odsud neputoval do kompostárny, protože byl obsah neustále znečištěn komunálním odpadem.

V Karlových Varech o sběru bioodpadu zatím jen uvažují. Podle mluvčího karlovarského magistrátu Jana Kopála zřejmě v příštím roce odbor navrhne umístění nádob na bioodpad v některých lokalitách. "Lidé ale mají možnost posekanou trávu ze zahrad sami odvést na městskou kompostárnu ve Staré Roli. Za větve, které se musí štěpkovat, se ale musí platit," doplnil Kopál.

V Sokolově se bioodpad od lidí zatím nesbírá. Městské technické služby Sotes svážejí jen bioodpad vzniklý při údržba veřejných parků a prostranství ve městě, řekl ČTK jednatel Sotes Jaromír Dvořák.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů