zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonské tsunami odlomilo ledovce od od Antarktidy

27.08.2011
Geologie
Klimatické změny
Japonské tsunami odlomilo ledovce od od Antarktidy

Důsledky zemětřesení a následných vln tsunami v březnu 2011, které zpustošily rozsáhlé oblasti Japonska, jsou pozorovatelné i ve vzdálené Antarktidě. Družicové snímky ukázaly, že po střetu cunami se Sulzbergovým šelfem vznikly nové ledovce.
 

Vědci z NASA využili radarové snímky získané družicí ESA Envisat. Díky tomu byli schopní odhalit ledovce, z nichž největší měl plochu 6,5 krát 9,5 kilometru a sílu 80 metrů.

Objev následně přivedl vědce ke spojení s vlnami tsunami. Tvrdí to specialistka na kryosféru Kelly Bruntová Z Goddardova kosmického střediska v Greenbeltu (stát Maryland) a její kolegové v článku publikovaném v pondělí v on-line verzi časopisu Journal of Glaciology.

Zemětřesení v regionu Tohokuo sílu 9 stupňů způsobilo gigantické vlny tsunami. Ty se následně šířily Tichým oceánem, až po třinácti tisících kilometrech dorazily k Sulzbergerovu šelfu v Antarktidě. Silně zvlněná hladina způsobila odlomení velkých kusů ledu a jejich uvolnění do Rossova moře.

Vlny přitom byly pravděpodobně jen 30 cm vysoké, když se střetly se Sulzbergerovým šelfem. Nicméně jejich síla byla dostatečná na to, aby vytvořily pnutí silné tak, že vedlo k odlomení ledových ker.

"Tyto nové objevy v Antarktidě ukazují, že družicová pozorování jsou nezbytná pro pochopení mechanismů a efektů spojených s přírodními katastrofami," vysvětluje manažer mise ESA Envisat Henri Laur.

Přístroj ASAR (Advanced Synthetic Aperture Radar- též technologie využíváná hojně ve vojenství) na palubě Envisatu dokáže získávat snímky zemského povrchu za jakýchkoliv světelných podmínek (nezávisle na denní či noční době, počasí nebo ročním období), a tak je vítaným pomocníkem třeba při sledování polárních oblastí.

Envisat přitom získává snímky Antarktidy každý den. Tyto jsou každému volně dostupné skrze webovou stránku ESA MIRAVI.

Fotografie na:http://www.esa.int/esaCP/SEMU7CJTPQG_Czech_0.html


ZDROJ: www.esa.cz, kráceno, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí