zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Postoje a zvyky občanů Ostravy spojené s tříděním domovního odpadu

24.09.2011
Odpady
Urbánní ekologie
Postoje a zvyky občanů Ostravy spojené s tříděním domovního odpadu

Ověření možnosti rozšířit systém třídění komunálního odpadu ve městě až do domácností Ostravanů

Koncem loňského roku rozdala společnost OZO Ostrava ve spolupráci se statutárním městem Ostravou tři tisíce setů tašek na třídění odpadu ve vybraných ostravských domácnostech. V květnu letošního roku provedla agentura Respond&Co šetření v těchto domácnostech s cílem zmapovat, jaké jsou postoje občanů Ostravy k třídění domovního odpadu a jak jejich zvyky separační tašky ovlivnily. Výsledky pilotního projektu jsou více než příznivé a ukazuje se, že jde o ojedinělý projekt, jenž nemá v celé České republice obdoby - OZO Ostrava totiž vstupuje až do obydlí občanů a nabízí jim možnost snadného třídění již v jejich domácnostech.

"Naše společnost se dlouhodobě snaží o propagaci třídění odpadu mezi občany v naší svozové oblasti. Tímto pilotním projektem jsme chtěli zjistit, jak nejlépe může společnost OZO ve spolupráci s městem Ostravou občany v třídění odpadu podpořit, aby bylo třídění přístupné pro všechny občany a stalo se samozřejmou součástí jejich života," popsala cíle pilotního projektu vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy společnosti OZO Ostrava Mgr. Vladimíra Karasová.

Z průzkumu vyplynulo, že projekt distribuce tašek na třídění odpadu splnil svůj cíl. Šetřením bylo totiž zjištěno, že doručené tašky na třídění odpadu byly obyvateli Ostravy pozitivně přijaty a 76 procent domácností je skutečně i po 5 měsících ke třídění používá. Doručení tašek mělo také pozitivní vliv na změnu postojů ke třídění, protože z domácností, které před distribucí tašek odpad netřídily, se jich 56 procent rozhodlo po distribuci tašek odpad třídit. Po doručení tašek došlo také u poloviny domácností ke zvýšení objemu vytříděného odpadu. Průzkumem bylo také zjištěno, že téměř 90 procent respondentů zastává pozitivní postoj k distribuci tašek a ostatním Ostravanům by tyto tašky k třídění doporučili. Potěšující bylo i to, že dotázaní neměli ani podstatné výhrady k pevnosti tašek, jejich vzhledu či rozsahu informací, které byly na taškách uvedeny, jen třetina respondentů (zejména obyvatelé Ostravy-Poruby) by uvítala, kdyby tašky na třídění odpadu byly ještě objemnější.

Na základě více než příznivých výsledků pilotního projektu se OZO Ostrava a statutární město Ostrava rozhodly, že se tašky na třídění v budoucnu stanou trvalou součástí systému nakládání s odpady ve městě. Zahájení jejich rozdávání všem téměř 130 tisícům ostravských domácností je naplánováno na jarní měsíce příštího roku. Společnost OZO Ostrava tuto službu nabídlo také dalším městům a obcím ve své svozové oblasti. "Naším cíle je, aby se tašky na třídění staly trvalou součástí systému nakládání s odpady ve městě a aby cesta tříděného odpadu nezačínala až u kontejneru, ale už v domácnosti každého občana. Proto je třeba až tam doručit nádoby na separovaný sběr odpadu," uvedl ředitel společnosti OZO Ostrava Ing. Karel Belda k unikátnímu projektu na třídění odpadu v České republice.

V Ostravě v současnosti existuje 1180 stanovišť k třídění odpadu. Takzvaná separační hnízda mohou Ostravané najít prakticky v každé druhé ulici a i díky tomu vytřídí o třetinu více odpadu než před pěti lety. Jen za první pololetí roku 2011 skončilo v barevných kontejnerech společnosti OZO celkem 4035 tun odpadu, z čehož bylo 998 tun papíru (dalších 1734 tun papíru odevzdali Ostravané ve výkupnách druhotných surovin), 1672 tun plastů a 1365 tun skla, což je téměř o pět set tun více odpadu než za stejné období v loňském roce. Město Ostrava tak za první pololetí tohoto roku dostalo od společnosti EKO-KOM, která zajišťuje využití odpadu z obalů, 15 747 668 korun!

Na období 3. až 9. října 2011 pak OZO Ostrava ve spolupráci se společností EKO-KOM naplánovalo akci "Kdo třídí, zaslouží odměnu", kdy během sedmi dní jednoho týdne rozdá OZO tým v různých částech Ostravy dalších 700 setů tašek na separování odpadu a trička na podporu kampaně "třídíme!!!" od společnosti EKO-KOM. Tašky společně s tričkem dostanou všichni ostravští "třídiči" odpadu, které OZO tým v průběhu zmíněného týdne na svých projížďkách Ostravou zastihne, jak třídí odpad do barevných kontejnerů na některém ze separačních stanovišť. Na celou akci bude ostravskou veřejnost upozorňovat spotová kampaň v rádiích, která včas všechny zájemce upozorní na aktuální lokaci OZO týmu. "Za naši společnost přeji všem poctivým třídičům hodně štěstí při odchytávání OZO týmu," dodala Vladimíra Karasová.

Další informace:
Mgr. Vladimíra Karasová
vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy
OZO Ostrava s.r.o.
e-mail: karasova@ozoostrava.cz
telefon: 596 251 241, 602 183 374

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
29
11. 2019
29.11.2019 - Seminář, školení
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí