Čtvrtek, 25. dubna 2024

Výroba solárních elektráren letos vzrostla na čtyřnásobek

Výroba solárních elektráren letos vzrostla na čtyřnásobek

Výroba elektřiny v solárních elektrárnách letos za sedm měsíců vzrostla na 1386 gigawatthodin, což je čtyřnásobek proti stejnému období loni. Nejvíce zatím fotovoltaické zdroje letos podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyrobily v květnu, a sice 300 gigawatthodin. Nedávné měření regulovaných energetických společností (ČSRES) ale také ukázalo, že nestálý výkon solárních zdrojů má vliv na kvalitu dodávek energie.

Prudký nárůst výroby souvisí s tím, že výhodné státní dotace v loňském roce přilákaly do solárního sektoru řadu investorů. Solárních elektráren začalo rychle přibývat a jejich instalovaný výkon se zvýšil více než čtyřnásobně na zhruba 1950 MW.

Z celkového množství vyrobené elektřiny tvoří solární energie asi tři procenta. Přesto ale nestálý výkon fotovoltaických zdrojů způsobuje určitě problémy při přenosech v síti. "Tuzemská elektrizační soustava je prakticky od začátku roku 2010 provozována na hranici bezpečného limitu pro nestabilní zdroje (fotovoltaické a větrné elektrárny)," uvádí ve své zprávě ČSRES.

V období od března do června provedli energetici sérii měření v sítích nízkého a vysokého napětí, aby zjistili vliv solárních a jiných obnovitelných zdrojů na bezpečný provoz soustavy. V sítích nízkého napětí zjistili odborníci, že solární elektrárny snížily kvalitu 30 procent přenesené energie. V sítích vysokého napětí to bylo 11 procent.

Fotovoltaika podle měření často způsobuje zejména změny v jasu žárovek a jiných zařízení s konstantním napětím. "Příčinou je kolísání v napětí vyvolané rychlými změnami sítě. Toto kolísání napětí dále negativně ovlivňuje technická zařízení citlivá na dodržování konstantního napětí (například televizory)," uvedl ČSRES.

Přesto začnou provozovatelé přenosové soustavy ČEPS a distribuční společnosti znovu posuzovat žádosti o připojení nových solárních a větrných elektráren do sítě. Přijetí či odmítnutí projektů ale bude závislé na limitu pro bezpečné využití obnovitelných zdrojů v síti pro příští rok. Ten má být zpracován do konce roku 2011.

Členy ČSRES jsou provozovatelé distribučních soustav ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, PRE Distribuce a provozovatel české přenosové soustavy ČEPS.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů