zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé na severu Čech protestují proti spalování ostravských kalů

05.11.2011
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Zdraví
Lidé na severu Čech protestují proti spalování ostravských kalů

Stále větší odpor vzbuzuje u obyvatel severu Čech plán na spalování kalů z ostravských lagun v cementárně v Čížkovicích. V Teplicích se kvůli tomu chystá demonstrace na příští pátek, na nějž připadá 22. výročí tamějších ekologických demonstrací. "Chceme tím poukázat na to, že životní prostředí v regionu se už zase zhoršuje," řekl ČTK Matěj Hon z neziskovky ProPolis, která mítink připravuje. Krajský zastupitel Bronislav Schwarz zase chystá zablokovat vykládku vlaků, které kaly přivážejí na skládku u Litvínova. Odpor roste i na úřední úrovni.

Teplice jsou sice od Čížkovic vzdálené vzdušnou čarou 22 kilometrů, navíc přes České středohoří, ale demonstrace v nich má svou symboliku - právě tam ztratili lidé na konci 80. let trpělivost se znečištěným ovzduším a vyšli do ulic. Série ekologických demonstrací začala 11. listopadu 1989 a do ulic při nich vyrazily i tisíce lidí. Byly to první velké protirežimní demonstrace mimo Prahu a někteří historici je považují za první dějství listopadové revoluce.

"Demonstrace má mít právě tu symboliku, odkázat na to výročí a upozornit, že ovzduší v regionu se v posledních letech opět zhoršuje," řekl ČTK organizátor Hon. Demonstrace by se zřejmě měla uskutečnit na Benešově náměstí, stejně jako kdysi.

Někteří lidé chtějí protestovat přímo v místě, kde se kaly skladují a spalují. Na příští týden svolává Schwarz blokádu v místě vykládky kalů u skládky Celio a obyvatelé Čížkovic a okolí chtějí zase zablokovat vjezd do cementárny Lafarge.Spalování kalů by mělo začít v neděli 6. listopadu. Společnost provozující skládku i cementárna Lafarge ujišťují, že žádné emisní limity porušeny nebudou.

Odpor začíná sílit i na úřední úrovni. Proti skladování kalů poblíž města se i přes zářijový souhlas se změnou integrovaného povolení pro skládku vyslovilo na čtvrtečním zasedání i litvínovské zastupitelstvo. Přijalo usnesení, ve kterém mimo jiné nesouhlasí s tím, že bylo povolení vedeno v režimu nepodstatné změny a žádá o přezkum řízení. Projednáním v režimu nepodstatné změny kraj mohl vynechat z účasti na řízení místní sdružení. Sdružení Kořeny už kvůli tomu podalo odvolání ke krajskému úřadu.

Proti kalů z Ostravy se vyslovili i zastupitelé Litoměřic. Vyzvali krajský úřad, aby podnikl veškeré kroky k zastavení navážení a spalování nebezpečných ostravských kalů v čížkovické cementárně. Jednomyslně se na tom shodli na svém včerejším jednání, jehož se zúčastnila i skupina pobouřených obyvatel města, kteří v případě pokračování spalování vyjádřili připravenost uspořádat petiční akce, demonstrace, případně i blokádu čížkovického podniku.

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová dnes dopisem požádala ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby ministerstvo situaci okolo likvidace kalů v Ústeckém kraji prověřilo. "Situace mezi ústeckými občany je velmi napjatá a začíná se šířit řada neověřených informací až poplašných zpráv o ohrožení zdraví a životního prostředí v Ústeckém kraji, a to nejenom od odborníků ze Zdravotního ústavu, ale také od našich severních sousedů z Polska. Směrem k občanům musí být rozptýleny všechny obavy o nebezpečnosti kalů, nebo musí být skladování a spalování ihned zastaveno," informovala ČTK v tiskové zprávě hejtmanka Jana Vaňhová.

Jan Beránek

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
23
10. 2018
23.10.2018 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
24
10. 2018
24.10.2018 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
24
10. 2018
24.10.2018 - Seminář, školení
Pardubice, Dům techniky
25
10. 2018
25.10.2018 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí