zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Porovnání cen plynu ve 4. čtvrtletí 2011

11.11.2011
Energie
Porovnání cen plynu ve 4. čtvrtletí 2011

Jaké jsou ceny zemního plynu v letošní topné sezóně? U kterých dodavatelů nyní najdete nejvýhodnější ceny? Porovnali jsme aktuální ceníky plynu. Podívejte se, jak jednotliví dodavatelé ze srovnání vycházejí.

Ke změně ceníků přistoupili někteří dodavatelé plynu již před topnou sezónou. Od 1. září upravily své ceny společnosti Elimon, Global Energy a PLYNULE.CZ, přičemž u všech plyn zdražil průměrně o 5-10 %. Jak se ceny plynu vyvíjejí u ostatních dodavatelů?

K dalším změnám v cenách plynu došlo od 1. října, kdy vydaly nové ceníky společnosti Bohemia Energy, Centropol, Energetické centrum, Gas International, Pražská plynárenská, RSP Energy, X Energie a United Energy Trading. U většiny z těchto dodavatelů šly ceny nahoru v průměru o 1-5 %. "Ceny pro 4. kvartál roku 2011 jsme zvýšili vzhledem ke zvýšení našich vstupů. V průměru jsme ale stále o 30 Kč s cenou níže než je současný dominantní dodavatel a tedy úspora je více než 3 %," říká Lukáš Pokrupa, obchodní ředitel společnosti Centropol.

Přesto však někteří z těchto dodavatelů ceny nezvyšovali (například X Energie), případně plyn naopak zlevnili. "Naše společnost snížila ceny pro domácnosti a maloodběratele od 1. září 2011 v distribučním území E.ON Distribuce a Pražské plynárenské Distribuce o cca 2,5 %," uvedla Dominika Nováková ze společnosti United Energy Trading. Dodává, že společnost neplánuje zvyšovat ceny ve 4. čtvrtletí tohoto roku. "Prozatím jsme díky efektivnímu nákupu a nižším nákladům ceny zvyšovat nemuseli," objasňuje Dominika Nováková.

Žebříček cen dodavatelů plynu - roční spotřeba 30 MWh:

Při výpočtu těchto hodnot jsme použili průměrnou spotřebu 30 MWh ročně, přičemž jsme vycházeli z nejnovějších cen, které mají jednotliví dodavatelé dispozici. Ve srovnání jsou tedy zahrnuty i nejaktuálnější ceny platné od listopadu, resp. od prosince 2011. Celkové roční náklady se v jednotlivých distribučních regionech liší. Uvedené ceny (vč. DPH) jsou proto průměrem ze všech regionů, ve kterých jsou příslušné nabídky k dispozici. Do průměrné roční platby jsou pak zahrnuty také všechny poplatky (např. stálý měsíční plat).

Celý článek naleznete na www.cenyenergie.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí