zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Smog forever

18.11.2011
Ovzduší
Urbánní ekologie
Smog forever

Ostravsko lape po vzduchu, sever Čech též. Jako bychom se vraceli do osmdesátých let, kdy tahle země byla v disciplíně dušení vlastního obyvatelstva suverénně nejlepší v Evropě.

Loni u nás dýchalo špatný vzduch pět milionů lidí. Třikrát víc než v roce 2009. Letos to nebude lepší. Znepokojivou otázkou je, jestli éra relativně čistého vzduchu neskončila. A jestli to neplatí pro celou Evropu.

Čistý eurovzduch je jedním z výdobytků globalizace. Evropa své exhalace přestěhovala na Východ. Kupujeme čínské zboží vyrobené v podmínkách ekologického dumpingu. Jeho láce je vyvážená zničeným zdravím tamních lidí. Jenže Čína tím bohatne a my si od ní půjčujeme na to, abychom mohli udržet kvalitu života našich obyvatel. Včetně čistého povětří. Teze "co je ekologické, je i ekonomické" nějak neplatí.

Dosud se zdálo, že takto upřednostňujeme kvalitu života před "pouhými" ekonomickými zájmy. Jenže vzestup Východu a naše dluhová krize nás vrací do reality: kvalita života je od ekonomické prosperity neoddělitelná. Brzy tak můžeme být postaveni před volbu: Můžeme si dovolit trvat na ekologických standardech, které zvyšují náklady průmyslu a omezují jeho konkurenceschopnost? Co asi zvolí lidé raději - čistý vzduch, nebo práci?

To není teoretické fantazírování, ústup z ekologických standardů v Česku už začal. Stát dovolil ČEZ, aby při rekonstrukci uhelné elektrárny Počerady nemusel použít nejlepší dostupnou technologii. Vyměnil absolutní starost o zdraví Severočechů za lepší ekonomické výsledky firmy, dodávající miliardy do rozpočtu.

Investice do moderních technologií jsou drahé, jdou proti momentálnímu profitu. A na krizi, která nemusí být krátká, je potřeba reagovat rychle. Bude se vracet klausismus o ekologii jako třešnička na dortu. Otázka zní, jak to udělat, abychom nemuseli volit mezi zdravím a chudobou a relativní prosperitou ve smogu. Odpověď hledejme rychle. S režimem, který moc nepřemýšlel a vybral si rovnou smog, jsme skončili právě před 22 lety.

AUTOR: Petr Honzejk
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí