zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pamatujete na Novikov?

07.01.2012
Zdraví
Pamatujete na Novikov?

Nejspíš jste to také viděli. Když vám na chirurgii něco sešijí, na závěr to zamáznou takovou zelenou vodičkou, která ztuhne a až bude rána zahojená, sama odpadne. Pokud jí ovšem nepomůžete dřív; to se ale nedoporučuje. Když jsem ji viděl naposled, ptal jsem se sestřičky, co že to je a k čemu to slouží. Prý se jmenuje Novikov a slouží jako krytí ran a zároveň dezinfekce. Zázračná věc, ale pro mě je to stále málo informací, tedy vzhůru na Internet.

Novikov, přesněji Solutio Novikov je obchodní název pro míchaný preparát, roztok, který obsahuje 1% briliantové zeleni, kolodium a etanol. Má účinky bakteriostatické a fungistatické, tedy potlačuje výskyt bakterií a plísní, což je u otevřených ran velmi užitečné (zdroj iLékárník). Na stránkách lekarstwo.ru je složení rozepsáno i do počtu gramů, které je potřeba smíchat: 0,913 g briliantové zeleni, 0,913 g 96% etanolu, 91,325 g kolodia (přidávají navíc ještě 4,566 g taninu a 2,783 g ricinového oleje).

Schéma k vzorci di-(p-dietylamino)-trifenyl karbinolanhydrid sulfát najdete v on-line katalogu Sigma-Aldrich (zcr, díky za upozornění), stejně jako další podrobnosti, jako že účinkuje proti grampozitivním bakteriím a že její použití v alkoholovém roztoku pro lékařské účely je známé z Ruska a východní Evropy (zdroj).

Od znalosti složení se již dá odrazit, k briliantové zeleni rychle získáme synonymum "Viride nitens", případně anglický překlad "brilliant green", a k němu zase stručný popis: indikátorové barvivo, které v kyselém prostředí zežloutne a krom toho funguje jako povrchově protizánětlivá a bakteriostatická látka (

Proč potlačuje bakterie a plísně? Nejspíš nabourává buněčné membrány, ale je to je jen můj odhad, pokud někdo více víc, prosím o doplnění do komentářů. Účinné činidlo to bude, například někde v článku "Antiseptic Prophylaxis and Therapy in Ocular Infections"(pdf) se podle Google vyskytuje věta "The stain brilliant green in a 1% aqueous solution is effective in vitro;. even in an 0.01% solution it completely inhibits S. aureus, S. faecalis, E. coli", tedy že dokonce i 0,01% roztok briliantové zeleně kompletně potlačí výskyt zmíněných bakterií (stafylokokus aureus, stafylokokus faecalis a escherichia coli). Zrovna agresivní stafylokoky jsou častou příčinou tzv. operačních infekcí.

Kolodium, druhá složka, která tvoří většinu kapaliny, zajišťuje vlastní vytvoření nepropustného povlaku, "krytí". Podle encyklopedie Seznamu, čerpající z encyklopedie Ottovy, jde o "roztok nitrované celulosy ve směsi alkoholu a éteru". Přidáním ricinového oleje (viz. výše) vzniká elastické kolodium, které "se v lék. užívá ke krytí ran, exkoriací a popálenin, k potahování pilulek."

ZDROJ:http://blog.wuwej.net

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí