zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Havárii výletní lodi Costa Concordia zavinil kapitán, potvrdilo rejdařství

18.01.2012
Havárie
Havárii výletní lodi Costa Concordia zavinil kapitán, potvrdilo rejdařství

Záchranáři včera vyprostili šestou oběť neštěstí, dalších 16 lidí se ještě pohřešuje. Itálie se obává ropné skvrny

Potápěči museli včera kvůli špatnému počasí přerušit na několik hodin pátrání po obětech ve ztroskotané italské lodi Costa Concordia, která v pátek najela na mělčinu u ostrova Giglio. Ztížené podmínky mohou také ohrozit odčerpávání pohonných hmot, jejichž únik by mohl způsobit přírodní katastrofu.

Podle společnosti vlastnící loď se kapitán před havárií odchýlil od stanoveného a schváleného kurzu, neštěstí tedy pravděpodobně způsobil lidský faktor.

"Společnost se bude snažit vyjít kapitánovi vstříc a poskytnout mu potřebnou pomoc, ale musíme přiznat skutečnost a nemůžeme popřít lidskou chybu," prohlásil Pier Luigi Foschi, šéf společnosti Costa Crociere. Mezitím se objevily spekulace, podle nichž se kapitán Schettino přiblížil ke břehu, aby pozdravil lidi na ostrově, napsala agentura AP. Podle serveru Weltonline se kapitán snažil přiblížit k ostrovu, aby udělal radost jednomu ze zaměstnanců, který z ostrova pocházel, ale nemohl dostat v daný den dovolenou.

Počet obětí včera stoupl na šest, pohřešuje se 16 lidí. Na palubě lodi je asi 2500 tun pohonných hmot, zatím ale nebyl hlášen žádný únik.

Kapitán Francesco Schettino je obviněn, že opustil potápějící se plavidlo ještě v pátek v noci, zatímco evakuace cestujících končila až v sobotu kolem šesté hodiny ranní. Kapitán obvinění odmítl.

Plavidlo se 4234 lidmi na palubě bylo na cestě po Středomoří, když najelo na mělčinu u ostrova Giglio, který se nachází nedaleko pobřeží jižního Toskánska. V boku lodi se při nárazu vytvořila sedmdesátimetrová trhlina a plavidlo se převrátilo na bok. Jeho polovina zůstala nad mořskou hladinou.


Fotogalerii a videa najdete na zahranicni.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí