Sobota, 20. dubna 2024

Čína začíná expandovat i na poli větrné energetiky, varují Němci

Čína začíná expandovat i na poli větrné energetiky, varují Němci

Levné čínské výrobky se začínají prosazovat také na poli větrné energetiky, jak se ukazuje i na nynějším hannoverském průmyslovém veletrhu. Německý tisk se v této souvislosti ptá, zda ji nepostihne stejný osud jako solární odvětví, kde silná asijská konkurence přispěla k pádu řady významných producentů fotovoltaických zařízení.

Podle deníku Die Welt pochází z Číny už pět z deseti největších světových výrobců komponentů pro větrné elektrárny. "Průmysl větrné energetiky v Číně výrazně roste. Technologie je sice ještě trochu pozadu, ale výrobky jsou už teď prodejné," řekl listu Financial Times Deutschland Manfred Bayerlein, šéf společnosti TÜV-Rheinland, která je jedním z největších zkušebních provozů pro větrné elektrárny.

Právě Bayerlein upozornil na možnou paralelu mezi vývojem v solární a větrné branži. Zatímco v Německu museli producenti fotovoltaických panelů jako Solon, Solar Millennium nebo Q-Cells vyhlásit insolvenci, v Číně za deset let vyrostlo více než 400 firem, mezi nimi i světová jednička na poli solárních modulů Yingli.

Opakování tohoto scénáře se podle něj musí bát i německý průmysl větrné energetiky. Nástup čínské konkurence srazil podle listu Hannoversche Allgemeine Zeitung od roku 2008 ceny už o 25 procent a společnosti jako dánský Vestas nebo německý Nordex spadly do červených čísel.

"Samozřejmě že se Číňané brzy stanou mezinárodními hráči. Někteří z nich jsou jimi už nyní," souhlasí šéf Nordexu Jürgen Zeschy. Kontrakty podle něj uzavírají zatím hlavně ve východní Evropě a v Turecku, pokud jsou současně tyto projekty financovány také z Číny. Tamní výrobci jsou dosud nejsilněji zastoupeni na domácí půdě, kde čínské obchodní bariéry omezují dovoz ze zahraničí.

Prezidenta Spolkového svazu větrné energetiky (BWE) Hermanna Alberse asijská konkurence zatím nechává v klidu. "V současnosti nepozorujeme, že by čínští výrobci pronikali na německý trh," prohlásil na hannoverském veletrhu. Německá zařízení jsou podle něj na vyšší úrovni jak svou kvalitou, tak výkonem.

Čínské firmy to ale s další expanzí na evropský trh zjevně myslí vážně, napsal Die Welt s odkazem na únorovou dohodu o dodávce dvou turbín pro větrný park u švédského Karlstadu od čínského koncernu Sinovel. Jeho vedení zakázku označilo za "ukázkový projekt". "Pokud se tyto turbíny od Sinovelu v provozu svou kvalitou a technologií osvědčí, bude to jejich cesta na evropský trh," prohlásil manažer Li Le-čcheng.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů