zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak poznat, že je město udržitelné? Metodika je na světě

04.05.2012
Urbánní ekologie
Jak poznat, že je město udržitelné? Metodika je na světě

V březnu 2012 byla po dvouleté práci expertů z univerzit a dalších odborných pracovišť, ale i praktiků z měst schválena "Metodika, pro hodnocení kategorie A místní Agendy 21".

Místní Agenda 21 (MA21) je mezinárodní program, který na úrovni obcí a regionů klade důraz na vyvážený a udržitelný rozvoj, probíhající za aktivní spolupráce s veřejností. V ČR má MA21 svůj žebříček kvality zapojených obcí a regionů - od "zájemců", přes kategorie "D", "C", "B" až po tu nejvyšší kategorii "A". Právě k poslední zmíněné však nebyly přesné návody a postupy, jak ji změřit. Národní síť Zdravých měst proto ve spolupráci se společností Integra Consulting a řadou univerzitních expertů i dalších zástupců odborných pracovišť navrženou Metodiku otestovala v praxi. Čtveřice měst - Kopřivnice, Litoměřice, Chrudim a Vsetín - v průběhu roku 2011 hodnotila jednotlivé oblasti života města dle sady navržených ukazatelů a nechala si tato sebehodnocení oponentně posoudit. Experti jim poté doporučili konkrétní vylepšení pro tu či danou oblast. Mezi hodnocenými oblastmi byla správa věcí veřejných a územní rozvoj, životní prostředí, udržitelná spotřeba a výroba, doprava a mobilita, zdraví a bezpečnost obyvatel, místní ekonomika a podnikání, vzdělávání a výchova, kultura a místní tradice, komunitní život či globální odpovědnost.

Každé ze čtveřice jmenovaných měst si aktivitu odzkoušela nanečisto na třech oblastech, Chrudim a Litoměřice se v tomto a příštím roce pustí do ostré verze hodnocení na všech deseti zmíněných oblastech a pokusí se stát prvními městy v kategorii "A" v rámci ČR, další dvě pilotní města se zatím rozhodují a sbírají podklady. Tento postup je ojedinělý i v rámci Evropy. Existuje řada hodnocení na vybraná témata či souhrnné indexy nejpokročilejších měst, avšak tento postup detailního hodnocení jednotlivých oblastí udržitelného rozvoje je inspirativní i pro řadu dalších zemí.

Hodnocení ve městech i samotné sestavení metodiky probíhá v rámci projektu NSZM ČR s názvem "A-test", podpořeného z Revolvingového fondu MŽP.

Více informací k Metodice i k hodnocení oblastí naleznete zde, obecné informace k MA21 jsou k dispozici na www.mistniagenda21.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
29
11. 2019
29.11.2019 - Seminář, školení
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí